So, tu consideri, la veniturile tale actuale, ca poti pune deoparte (adica extra, dupa ce cumperi mancare, achiti ce ai de achitat si reusesti sa traiesti normal) app 40k euro pentru o garsoniera (ceva decent, nu 20mp in care ai inclusa si baia, bucataria, hol, eventual si balcon, deci o sa ramai cu o camera de 10mp) in +- 2 ani... wow

Asta inseamna ca ai, sa zicem, 2000 euro pe luna, sau 1500 iar tu o sa consumi 500 euro pe luna si restu pui deoparte 1000, dar chiar si asa, iti trebuie minim 3.5 ani.

Tine cont care este salariu mediu in romania si ca inclusiv oamenii care au mult peste salariu mediu si nu au cine stie ce cheltuieli, tot au o familie sau o persoana in intretinere/o iubita cu care sa mai faca si altceva inafara de ciorba, sau vor sa manance si altceva decat paine cu unt.

Desigur, daca ai fonduri si din alte parti (parinti, unchi bogati, mosterniri, samd) e alta discutie.

Am mai auzit eu de cineva care si-a facut o firma de succes plecand de la 0. Nu a avut pentru inceput decat 500.000 euro pe care i-a obtinut dupa vanzarea unei case "batranesti" nu stiu pe unde.