Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Citeste paginile anterioare daca inca nu intelegi de ce este inferior PS5 dpdv hardware, comparativ cu Xbox Series X.
Diferenta e mica, dar exista. Nu are nicio treaba cu ce zici tu acolo.

Desigur ca probabil vor fi niste jocuri exclusive care vor rula in 8k pe Xbox sau pe PS si nu vor rula si pe cealalta platforma, dar mostly nu e vb de 8K vs 4K.
Pai tocmai ca am citit paginile anterioare si nu am gasit un raspuns concret la intrebarile pe care le-am pus. Daca pt voi acest hardware inferior al lui PS5 se rezuma la acei 12 Teraflops pe care ii are XSX inseamna ca nu prea aveti habar ce inseamna o arhitectura hardware sau ca va spalat Microsoft creierele cu prea mult marketing. Numar de Teraflops care apropo nu mai conteaza asa mult de cativa ani incoace (mai ales in gaming) si care are importanta mai mare in viitoarele servere xCloud care va fi folosi acelasi hardware ca si XSX. ca deh... doar nu sunt prosti Microsoft sa plateasca R&D pt 2 proiecte daca pot face unul universal. Dar oricat de bine ar suna acei 12 Teraflops din gura unor youtuberi si alti care sunt platiti sa le faca reclama asta nu schimba cu nimic faptul ca PS5 compenseaza mult acest minus de 18% cu alte lucruri care la XSX lipsesc sau diferentele sunt mult mai mari. Nu e atat de greu sa construiesti ceva dupa bunul plac... dar mai important e sa te incadrezi intr-un anumit buget, sa sti de unde sa scazi si ce compromisuri trebuie facute pt a face toate componentele sa se "pupe" intre ele cat mai bine. la XSX componentele par aruncate inauntru fara prea multa logica sau cu un scop anume pe cand la PS5 fiecare numar are o anumita explicatie si un anumit scop.


Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
Da clar, dai mii de euro anual pe jocuri si pe televizoare si pe telefoane, sunt convins ca 450 RON diferenta pentru un HW care te va tine 5+ ani te va ingenunchia...

De fapt, dupa ce astepti 7 ani un HW nou, asta este tot ceea ce conteaza, sa ramai cu 450 RON in buzunar, nu neaparat HW-ul in sine.
problema nu se pune asa amice... ca nu imi cumpar consola sa o tin pe post de bibelou sau sa ma mai laud la prieteni ca are 12 Teraflos. intrebarea e: merita XSX acei 450 RON in plus? si raspunsul e clar NU. n-au aratat ca sunt in stare sa vina cu niste jocuri de doamne ajuta pt generatia viitoare de console si sa convinga pe cineva ca merita sa cumpere acea consola. tot jocurile de pe PlayStation sunt mai bune, tot PlayStation lanseaza jocuri de nota 10 si anul asta: Final Fantasy VII, The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima. si tot PlayStation va lansa jocuri next gen care vor rupe gura targului. Iar cu aia 100 de euro prefer sa-mi platest abonamentul PS Plus pe aproape 2 ani de zile de unde primesc 48 de jocuri gratis.

sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi XSX daca ai PC pt ca toate jocuri apar si acolo, daca ai noroc si crack-uite/gratis.