Nu trebuie sa testez ceva ca sa imi pot forma o parere despre un produs, tocmai de aceea este internetul valoros ca sunt foarte multe informatii la care poti avea access fara a detine produsele respective.

Momentan Nvidia e mai usor de folosit fata de Stadia, pentru ca trebuie sa descarci un app si deja te poti juca pe orice, Stadia nu functioneaza pe orice telefon (momentan) si poti juca pe browser si chromcast.

Apoi vine partea cu banii, Nvidia costa 5 euro pe luna si pe langa asta ai si un free trial de ora in care poti incerca produsul ( daca bine imi aduc aminte), in schimb la Stadia trebuie sa cumperi cutia care costa 130 plus abonament care e 10 pe luna si poti accessa anumite optiuni numai daca platesti premium.

Si ajungem la cel mai important aspect, jocurile. Stadia a promis multe si a livrat putin. Are putine jocuri pe store si alea sunt jocuri vechi, si cireasa de pe tort ar fi, desii detii un joc care e pe store va trebui sa o cumperi si nu oricum la full pret de retail, desii pe consola jocul acela e cu vreo 50% mai ieftin. Si sa nu uitam de exclusivele ce le tot promit, care nu prea apar dar si daca o sa faca ceva stim cum sunt gamerii in general, vor face mult hate si din ciuda oricum nu o vor cumpara (desii asta nu e un produs pentru ei).

Iar la Nvidia poti sa joci jocurile pe care deja le detii fara sa le cumperi din nou, pe langa alte sute de jocuri.

Stadia are un avantaj mare la rezolutie pentru ca teoretic poate duce 4k in schimb ce Nvidia e la 1080p.

Deci overall Nvidia mi se pare un produs mai bun fata de Stadia, din punctul meu de vedere ca gamer fiind, cine e casual e bun si Stadia, marketingul isi va face treaba.