Pai stai putin. Parerile de pe internet, marea majoritate sunt cumparate. Vezi cazul DF care vorbesc doar de rau Stadia (wow 91ms delay la Doom - vezi discutia din urma cu 2 pagini), in schimb se lauda cu fiecare ocazie Xcloud de la Microsoft (care este un gunoi dpdv tehnic momentan).

Referitor la pret, tocmai asta am postat mai sus. Vor lansa versiunea free (limitat la 1080p dar nelimitat ca timp iar jocurile va trebui sa le cumperi, desigur) mai devreme decat isi propusesera, tocmai ca sa avem motive sa stam in casa cu pandemia asta. + de asta, poti face abonament la premiere edition, care in mod normal e 10 euro pe luna, iar primele 2 luni sunt gratuite (si posibilitate de renuntare oricand fara sa fi taxat) si ai si niste jocuri gratis date lunar, iar in aceasta editie ai acces la jocuri precum Destiny 2, Grid, samd fara sa le cumperi.

nvidia e mai usor de folosit, din ce punct de vedere? Ambele au aplicatii, ba chiar Stadia poti juca din Chrome browser (deci un + pt ei). Pe langa asta, pe iOS nu exista niciunu pentru ca nu ai voie sa faci game streaming (e impotriva politicii Apple) si la Stadia ai doar managementul contului, setari pt device-uri, store, samd. Deci cum e mai usor de folosit nvidia?

La nvidia da, poti juca jocurile pe care le ai deja (si care au mai ramas dupa ce s-au retras aproape toti producatorii importanti).
La faza cu pretu jocurilor mi se pare ciudat. Acelasi lucru se aplica si pe Switch (spre exemplu), dar si pe console unde de multe ori jocul exista pe PC la un pret infim. Ce importanta are? Sunt si aici reduceri, deci e redundant ce zici.

Ideea e ca inainte sa dai de pereti cu el, mai ales acum cand o sa-l poti testa si singur (desigur, in tarile suportate, pt ca rromania inca e tara de mana a 3a, dar poti face cont pe UK spre exemplu), ai putea incerca. Poate-ti schimbi parerea.

Si again. Stadia nu e pentru toata lumea. M-am saturat de cate ori am zis asta