Ori sa creasca pretul serviciului, ori sa semneze niste cecuri, one time only pentru acesti devi. Nu isi permit sa isi puna devii in cap pentru ca ei sunt parteneri in multe chestii, de asta executa imediat cum astia zic sa le scoata jocurile lor de pe platforma.

Ce ma socheaza un pic este nivelul de amatorism prezentat aici. Ai avut faza BETA unde (aproape) toate studiourile erau prezente cu jocurile lor, a durat aproape 2 ani, timp berechet sa stabiliesti cu oamenii ce si cum, cum va fi lansarea, ce preturi o sa ai, proiectii, etc. Si tu vii dupa ce serviciul iese din BETA si nu stii cum sa faci sa iti tii jocurile pe platforma, toti fug care incotro. E clar o problema acolo. Zici ca e prima oara cand isi vorbesc despre treaba asta. Pretul in acest moment este imbatabil, as zice, mai ales daca ai un internet bun, si faptul ca studiourile se gandesc sa faca double dip, chiar daca tu detii deja acel joc, that's low. Eu inteleg ca modelul Stadia le surade, dar GFN ar trebui sa fie altceva. Acum e GFN pe radarul lor, pentru ca e trending, dar cum se ridica alte servicii, si alea vor pati la fel (Boosteroid- serviciu "romanesc" cu servere aici care are jocuri precum RDR2 sau Warzone pe platforma-, Vortex sau altele). Cred ca se uita si catre Shadow cam chioras, ca parca ar vrea ceva si de pe acolo.

Vad ca Nvidia au incercat niste damage control, au prelungit perioada de Founders cu inca o luna, abia in Iunie o sa plateasca lumea. Cred ca se tem de rata de conversie de la acele luni gratis la subscriptii care chiar raman active. Poate trag de timp un pic ca sa negocieze, cine stie.