Eu nu o vad la acelasi nivel cu piratarea, unde clar nu aduci niciun beneficiu nimanui. Studiourile sunt constiente de existenta site-urilor de genul si cred ca o parte mare din acest vanzari chiar ajung la ei (ma rog, ei au vandut de la inceput catre terti re-selleri, deci si-au luat portia), deci de aici si existenta lor oarecum...nealterata.

Citisem articolul acela de mult si da, se aplica, dar doar vanzatorilor de tip G2A, pentru ca acolo s-a dovedit de multe ori ca este frauda. Pe cand pe la altele, nu chiar, cel putin pana acum. Deci putem sa mergem pe prezumtia de nevinovatie, pana la proba contrarie.

Normal, fiecare isi asuma. Am cumparat si voi cumpara de oriunde consider ca este legit. Full price, reducere, retail, digital, you name it. La PS chiar daca as putea sa iau ceva digital mai des si mai ieftin, tot nu as lua, pentru ca imi place colectia fizica. Pentru PC eu caut de obicei Steam pentru ca imi place sa le am pe (aproape) toate intr-un loc, chiar daca uneori ma obliga jocul sa deschid si un alt installer (Rockstar Games, Uplay, etc).