@teo. Da, la heatsink/radiator vei avea mai mult praf adunat. La mine il puteai aduna cu mana.
La exterior, tot cam asa se vedea si la mine.

Pentru mine a meritat desfacerea si pierderea garantiei (1 luna mai aveam la momentul acela). Modelul este 7016B.

Cam ce-am folosit eu:
-Cumparat un cap de surubelnita (bit) T8H - acel cu gaura in el
-Spray cu aer (Aveam in casa)
-Alcool izopropilic (aveam in casa)
-Pasta termoconductoare thermal grizzly kryonaut. Am folosit ptr. un prieten MX-4. Si asta e f. buna.
-Pad-uri Thermal Grizzly
-Cooler inlocuit(optional). Am inlocuit Coolerul Delta cu Nidec. la coollerul initial (Delta) avea un sunet special care ma enerva, chiar si la turatii joase.

Pot spune ca am facut mai multe teste cu modul de asezarea a pastei si a padurilor.

Rezultatul optim l-am avut prin aplicarea pastei sub forma de linie pe mijlocul APU-ului.+ aplicarea de pad-uri aditionale intre primul strat de radiator(carcasa) si stratul cu APU. Gasisem un video pe youtube la momentul respectiv care explica.

Cum am testat zgomotol. Pai cam asa: Daca vrei sa vezi care-i zgomotul maxim, testezi unul din jocurile de mai jos:
-God of War
-Horizon zero down - menu+Harta

Daca testezi in jocuri cu cerinte slabe ca: Fifa, NFS etc , n-o sa ti dai seama.

Apropo, rezultatul final o sa-l ai dupa 2-3 zile dupa ce schimbi/cureti consola. La mine asa s-a vazut.

De desfacut nu e complicat. Mie unul chiar imi place.

last edit: Eu m-am chinuit sa dau jos plasticul ala de la HDD. Nu stiu de ce dar la mine se da si intra foarte greu. Mi-am belit unghiile in el.

Bafta!

---------- Post added 29-05-2020 at 14:53 ----------

Din poza de mai sus pare ca tu sa ai FAN Nidec. Ceea ce e mult mai ok decat Delta.
https://imgur.com/a/n9GOG5B