Am revenit si cu o parere despre jocuri.

In primul rand, streamul nu i-a ajutat deloc. 1080p30 s-a vazut extrem de rau pe TV-ul meu, macroblocuri peste tot.
Abia astept trailerele 4K.


Trec rapid prin ce consider eu ca a meritat atentie:

1. Rockstar Games.
Am crezut ca vom vedea ceva nou, apoi am ramas cu buza umflata cand de fapt tot ce au facut a fost sa anunte, yet again, alt GTA5 enhanced...
F2P GTA Online ma lasa rece, nu stiu cine mai are chef sa faca grinding intr-un freemium in care esti mancat de veterani.

2. Spider-Man: Miles Morales
Mi-a lasat impresia de un Stand Alone DLC la primul Spider-Man, un fel de Infamous First Light.
Din trailer nu mi s-a parut ca am vazut nimic din ce nu ar putea rula si pe PS4.

3. Gran Turismo 7
In afara de niste raytraced reflections pe masini/sosea, again, mi s-a parut ca ma uit la un joc de PS4. Bineinteles, e clar ca va rula la 4K60 nativ, poate si mai sus pentru cine are TV cu VRR, dar cam atat.


4. Ratchet & Clank: Rift Apart
DA, asta e un joc demn de PS5. Impresionant cum incarca niveluri uriase aproape instantaneu, lucru imposibil de realizat pana acum. Aici am asteptari mari.

5. Project Athia
Arata extrem de bine, si e PS5 Exclusive.
Prea devreme sa tragem o concluzie

6. Stray
Un joc in care esti o pisica??
In orice caz, ca art design, arata superb

7. Returnal
Arata extrem de bine, imi aduce aminte de "Edge Of Tomorrow"
Prea devreme sa tragem o concluzie

8. Sackboy: A Big Adventure
Ce a fost asta? Arata ca un joc de PS VITA.
Am crezut ca vad niste niveluri facute de comunitate in LBP3...

9. Destruction All-Stars
Generic car destruction derby game, I'll pass

10. Oddworld: Soulstorm
Am fost interesat pana cand am vazut ca e tot un platformer.
Inteleg ca e un joc cu buget mic, dar mi-as fi dorit sa vad un Oddworld open world, nu o ciorba reincalzita

11. Ghostwire: Tokyo
Interesant, dar posibil multiplatform, I have my PC for that

12. GodFall
Generic Darksiders-you-name-it action RPG game, multiplatform, meh

13. Astrobot's Playhouse
Un joculet probabil facut sa puna in valoare capabilitatile controllerului si ale camerei, nice to have, eu l-as da gratuit odata cu PS5 launch

14. Demon's Souls
DA, Bluepoint Games, clar o sa rupa.

15. Resident Evil 8
DA, nu am dubii nici aici, dar again, multiplatform sau cel mult timed exclusive, I have my PC for that.


16. Pragmata
Arata extrem de bine, 2022
Prea devreme sa tragem o concluzie

17. Horizon Forbidden West
DA, probabil cel mai asteptat titlu din livestream.
No launch date???

18. Kena: Bridge of Spirits
Arata bine, pare copilul Overlord + World of Goo




Overall, am mixed feelings.
La un moment dat mi s-a rupt filmul cand am vazut capsuna aia umblatoare.
Pentru mine HZD2, Ratchet & Clank si Demon's Souls au fost singurele titluri demne de un PS5 launch line up.

In rest, am vazut in mare parte jocuri prea "artsy", multe indies, genul ala de titluri care pot rula cu usurinta pe PS4/PRO, doar ca aici vor rula in 4K60 nativ, how shocking..

Am vazut un pic si UI-ul consolei, si ceva ray traced reflections pe ici-pe-colo, per total n-a fost rau deloc, doar ca poate am avut eu asteptari mai mari.

Eu sper ca vom mai avea o prezentare pana la lansare.
Nu-mi vine sa cred ca sunt mai hyped de Ghost Of Thushima si TLOU2 decat de ce am vazut azi.