Am terminat si eu jocul.

Foarte pe scurt, ok povestea, not great not terrible, simt totusi ca au aratat multe scene in ordinea inversa fata de cum trebuiau afisate. Degeaba ma faci sa-mi pese de un personaj DUPA ce il omori ca nu mai are sens . Dar n-am ramas cu mare lucru dupa poveste, l-am terminat, am inchis consola, si nu m-am mai gandit la el. Are niste faze cool, merge pe ideea ca nu exista good or bad, toti fac nasoale si trag ponoasele dupa, ceea ce functioneaza un pic, dar in afara de asta nu se evidentiaza cu nimic. Also sunt 2 personaje mai importante in afara de Ellie care sunt... fix ca Ellie. Efectiv sunt 3 Ellie-uri. Se simte un pic ca ultimul sezon din GoT, zici ca le-a plecat sursa de inspiratie

Gameplay-ul e acelasi gameplay obosit ca in primul care se simte outdated acum, plus ca are multe lucruri enervante gen tii shotgunul in mana pregatit de potop, ii dai melee kill unui mob si iti face auto switch pe pistol. Daca nu esti atent risti sa ti-o iei rau cand te astepti sa tragi cu shotgun si scoate pistolu cu apa. Shoulder swap exista doar in aim, camera e tricky in spatii inchise, listening mechaninc e inconsecvent pe alocuri.

Jocul also se simte foarte lungit in unele momente, cred ca putea fi taiat cu 30% si era acelasi joc, am avut unele nivele in care nici n-am mai vrut sa explorez ca voiam doar sa trec mai departe sa vad ce se intampla. Nu cred ca ajuta faptul ca trei sferturi din joc environmenturile sunt identice.

Pentru mine e un 8 solid, a fost fun, grafic e uimitor, atentia la detalii e nemaintalnita, povestea e ok si atat, dar gameplay-ul e invechit. Dar ma asteptam la asta, ND nu stiu oricum sa faca gameplay.