Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
Sunt curios ei daca si-ar dori sa poata juca Last of Us 2 fara sa riste inchisoarea si daca ar mai fi atat de ofensati si de mofturosi ca noi cei care luam totul de-a gata si discutam o luna de zile despre nimic.

Situatia acolo era mult mai ciudata decat este prezentata in videoclip (<2018) . Am fost in Cuba pentru cateva saptamani cu cativa ani inainte de realizarea acestui documentar, multe chestiuni sunt incredibile acolo insa daca este sa ne raportam la subiectul nostru de interes si sa fim on-topic, gaming / online, lucrurile stateau chiar si mai ciudat.


Pentru acces la internet era nevoie de cartele razuibile care costau 1 ora = 1 dolar . Cei din videoclip nu au subliniat indeajuns de mult aceasta chestiune insa in Cuba era nevoie de acele cartele chiar si pentru acces la internet din propria locuinta, singurul avantaj daca aveai internet tras pana in casa era ca nu mai trebuia sa te duci in parcul central, atat!
Accesul la internet era la fel de limitat, monitorizat si costa fix la fel ca cel din parcuri. Numarul celor care aveau internet tras pana in casa era extraordinar de mic, existau orase destul de maricele unde nu exista nicio persoana care sa aiba internet acasa.


Pentru o perioada destul de mare din calatorie am avut un om de-al locului cu noi si l-am tot intrebat diferite chestiuni despre accesul la informatie. Despre online gaming sau streaming nici nu era vorba, majoritatea castiga acolo intre 20 si 40 de dolari lunar, ar fi fost imposibil sa dea toti banii castigati intr-o luna pentru o zi de internet.


El avea un dealer de informatii care venea lunar si avea cateva HDD externe cu torrente downloadate probabil dintr-o tara apropiata si fiecare consumator isi lua ce informatii dorea de pe ele: seriale, filme, muzica, jocuri. Asta era singura modalitate pentru el de a fi la curent cu informatia. Serviciul acesta costa aproximativ 5 dolari.


Fast-Forward si sa inchei, o chestiune care mi-a ramas in minte intiparita foarte bine, persoanei respective i-a fost imposibil sa creada ca noi in Europa avem internet pe telefon fara wi-fi, el nu avea nici macar conceptul ca poti primi internet prin SIM. Nu credea ca este posibil sa primesti internet doar cu ajutorul SIM-ului fara a avea un router langa tine.