Quote Originally Posted by GamblerRambler View Post
ZONA IT este mult mai profesionista decat au fost Computer Games, Level (nu revista) si IGN.ro la un loc.
Asta pentru ca Dan Cadar spune lucrurilor pe nume, are talent si fiindca are coloana vertebrala, stie sa critice si sa analizeze, si sa fie de partea consumatorului de rand. Niciodata nu ia partea producatorului, stiind sa faca o analiza obiectiva. Nu o arde elitist, urmarind sa promoveze ceva , decat pe el insusi.
Recenziile lor sunt mult mai bine facute, mai captivante, mai analitice.
Mai au si un redactor foarte bun, unacomn, pe care il stiam de la Games Arena unde facea un show foarte frumos. Stie sa redacteze stiri, fie si ele traduse, in note ironice, incat ca nu ajungi sa te duci sa dai click direct la sursa din limba engleza.
Asta e parerea ta si o respect si inseamna ca esti publicul lor tinta. Personal consider ca tot ce face omu ala, e sa prosteasca oamenii cu ce este el platit sa promoveze, iar oameni prostiti sunt cu duiumul.

Recomandarile pe care le face si cunostiintele cu care explica prostiile alea, sunt ori marketing foarte bine platit si gandit, astfel incat sa intipareasca oamenilor care nu au cunostiintele necesare, ca ce zice el acolo e foarte corect si chiar le zice bine si "sincer", ori el chiar nu stie mai multe si chiar crede sincer in ce spune acolo.

Recunosc, n-am vazut mai mult de 2-3 videos in care explica el cu patos anumite lucruri (despre monitoare, placi video si nu mai stiu ce alte balarii) si in niciun caz nu m-as putea uita la un review la joc, sau chiar sa citesc asa ceva (in cazul in care le si scriu pe undeva), deci nu ma pot pronunta prea mult in aspectul asta.

Pentru mine ramane un simplu amator care vrea sa para profesionist (din 1 din cele 2 motive enumerate mai sus) si atat. Prefer sa-mi iau informatiile din alte surse.

Also, ce tot zici tu acolo, cu ce nota aplica x si y desi "pe mapamond jocul a fost vazut ca o dezamagire foarte mare", este fix ce s-a tot discutat zilele astea (de cand cu TLOU2) peste tot, implicit si aici pe forum. Toate parerile alea sunt ori subiective, ori platite. Nu e de mirare faptul ca unei persoane i-a placut un joc foarte mult si a ales sa-i dea o nota, sau faptul ca desi nu i-a placut, dar a fost el (sau publicatia unde lucreaza) platita pentru acea recenzie pozitiva.