Eram convins ca am postat si istoria mea insa acum imi dau seama ca era pe celalalt forum ,odihneasca-se in pace !

Imediat dupa revolutie eram in gimnaziu . La laboratorul de informatica invatatam ce inseamna limbajul Basic dar ne si jucam in draci un fel de pong dar cu pistolari , pe HC . Intr-o zi apare un coleg cu un Gameboy si toata lumea e in stare de soc . Cu toate ca , privind inapoi acum , Gameboy este o consola pe 8 biti , la momentul acela era wow . Oricum , mi se pare ca e mai ok ca NES la grafica , cu toate ca e alb-negru .

Cand am strans suficienti bani , am plecat sa-mi cumpar propria consola . Am ratat un Commodore 64 si m-am consolat cu un Terminator . Ma jucam Tanks si Dr Mario , dar si Duck Hunt . Tata nimerea ratele alea mai bine beat, decat treaz . Incepuse si perioada salilor arcade . Eram disperat dupa Street Fighter dar mai ales dupa Mortal Kombat . Am o nostalgie fata de " aripa Calarasi " din Unirii , gaseai orice acolo, nu doar console. Erau atatia gura casca prin Unirii ca un magazin pusese un poster in geam " Vine omul , sta oleaca, mai se uita dar si pleaca "

Cand eram la liceu , un coleg imi propune sa cumpar un SNES cu Street Fighter . Tin minte ca a facut mama un C.A.R ( a retras mai multe salarii ) ca sa pot cumpara acel SNES . Dupa ce am tocit gamepad-urile pe SF2 (cu varul meu venind in vizita zilnic..lol ) am impumutat si alte casete cum ar fi Nba Jam , Star Fox sau Donkey Kong Country . Recomand seria Donkey Kong oricarui copil, chiar si in ziua de azi . Iar Star Fox avea o grafica 3D , rar intalnita in perioada aceea .
Dar cea mai mare dorinta ramanea tot Mortal Kombat . Asa ca am fost in magazinul Unirii unde reusit sa schimb SF2 pe MK1 . Foarte rau ma oftic ca nu am avut MK2 sau MK3 . Trebuia sa am inspiratia sa vand SNES si sa cumpar Sega , erau mai ieftine casetele .
Eram atat de pasionat de MK , stiam toate melodiile de pe background , cum face Raiden cand se teleporteaza , cum se aude cand sare jucatorul ..etc ..
Povestea SNES-ului se termina brusc in momentul cand mi-a fost furat in targul Vitan , incercam sa il vand , vine un pustan " baiatu.. tine telefonul meu , ma duc sa arat jocul lui tata " si dus a fost..telefonul era de jucarie .
Dupa episodul asta am stat cativa ani fara consola pana prin 2005, cand am luat un PS2 SH pe care il am si acum . Mi-a placut foarte mult God of War , pe care l-am jucat chiar si la un revelion , eram absolut prins de jocul asta .
Apoi au urmat si alte console pe care le butonez , dar nu pentru jocuri , mai mult pentru software si homebrews . Singurul joc pe care am rabdare sa-l joc este Fifa . Niciodata nu am fost un PC gamer si probabil nu voi fi . Eu folosesc PC-ul pentru emulatoare