Quote Originally Posted by GamblerRambler View Post
In 2020 sa mai vezi game testeri platiti cu 300 euro la Ubisoft Romania, pe langa porcariile care au loc acolo (de la avansari facute prin linguseli , nepotisme si pile pana la recrutoarele mincinoase si conducerea toxica cu mentalitate balcanica) , mi se pare inadmisibil. Se plang majoritatea seniorilor ca muncesc de le sar capacele si nu li se recunosc meritele.
Ne miram de ce jocurile sunt pline de buguri la lansare......pai pentru ca game testerii sunt prost platiti.
Si pentru ca dezvoltatorii de la Ubisoft Montreal, Ubisoft Toronto si Ubisoft Quebec freaca menta pe 50 000 de dolari canadieni (venitul anual).
Faptul ca si angajatele de acolo sunt niste panarame profitoare care anunta abia dupa cativa ani ca au fost hartuite (de fapt, s-au culcat cu consintamant cu sefii lor pentru favoruri financiare) denota ca Ubisoft e o companie extrem de defecta in ansamblu, poate chiar mai defecta decat EA.


Ceea ce ma face sa cred ca Ubisoft e de evitat ca loc de munca.

---------- Post added 13-07-2020 at 11:58 ----------

Vad ca Ubisoft Romania si acuma isi are sediul la o fosta parcare supraetajata ! Imi si inchipui cat miroase a cauciuc.
Cand trec pe acolo vad toti angajatii ca fumeaza in fata parcarii de iese fum ca la gratare.
HALAL companie multinationala!

Macar EA Romania are sediu la o cladire moderna cu sticla langa mall-ul AFI Cotroceni si din ce am vazut au conditii mult mai frumoase de lucru, cu sali mai bine amenajate si balcoane speciale pentru fumat.
Cunosc impresii de la oameni care au lucrat / inca lucreaza la EA / Ubisoft in Bucuresti, si testeri si programatori. Parerile sunt impartite, au avantaje si dezavantaje. Da, sunt testeri platiti cu 300 de euro, uneori si mai putin, la ambele. Totusi multi dintre ei sunt studenti.
Ce e infiorator e cu turele de noapte. Ei nu fac ture de noapte pentru ca au ceva clienti cu alt fus orar sau sa ofere ceva 24 de ore, ci pur si simplu fac asta doar pentru ca pot, ca sa faca economie la spatiul de birouri. Din pacate foarte multe firme de IT / multinationale venite in Romania fac schema asta cu 3 ture, pentru economie de spatiu.
Legat de buguri, in orice firma de gaming nu faptul ca nu sunt descoperite e problema, ci rezolvarea lor e de obicei foarte dificila. Cine a avut tangeta cu programarea stie la ce ma refer. La partea cu frecatul nu sunt de acord. In IT se freaca intr-adevar dar in gaming din ce am auzit se munceste pe rupte. Poti avea perioade moarte cand jocul e gold / dupa-beta, dar cand esti inainte de lansare se face si over-time pana in limita legala, sau si mai si. Si legat de plati din afara Frantei / Canadei, pentru salariile din Romania eu zic ca se plateste extrem de bine, intre un programator de la noi si un doctor tot de la noi nu stiu cine castiga mai mult. Singura problema din ce am auzit ca si munca e pe masura, asta cu venitu la 9 si plecatul la 5 e de mult un mit.