Pai nu e chiar acelasi lucru, e doar o ipocrizie.

Deci daca un joc Xbox il poti juca si pe PC, inseamna ca Xbox e mizerabil si nu are exclusivitati.
Daca in schimb un joc PS se poate juca si pe PC (prin PS Now, sau urmatoarea generatie de streaming, sau chiar o lansare separata pe PC) nu este nicio problema, cat timp jocurile sunt de calitate

Pai si ce te face sa crezi ca alea de Xbox nu sunt de calitate? Ca nu sunt pentru toata lumea, sunt de acord, dar nici Uncharted sau God of War nu sunt (si am destui prieteni care nu pun mana pe asa ceva nici daca le dau eu jocul gratis - fratele meu included).

Cat de streaming, e o discutie pentru alte thread-uri, dar s-au facut niste avansuri atat de mari dpdv tehnologie, incat diferentele sunt practic insesizabile, atat la calitatea streaming-ului, cat si la delay (s-a si masura in ms de catre DF, care se stie ca sunt Stadia haters, iar cifrele erau super bune atunci, iar de atunci s-au super imbunatatit). Iar asta pentru consumatorul de rand, sau pentru cineva care oricum nu ar fi investit in vreo consola sau nu se joaca in mod constant, este ceva wow. Nu mai spun de cei care joaca pe ultimile rasnite de PC-uri, sau pe plaja/balcon/munte.