Pentru mine diferenta intre PS4 sunt intai si intai de exlusivitati. Efectiv nu ma atrag cele de pe XBox (as juca pe PC daca m-ar atrage unul dar... poate doar Forza). Adevarul ca nici nu stiu multe exclusivitati de la ei, fata de PS4. Aceeasi tb o am si cu Nintendo. Nu ma atrag deloc. Nu ca ar fi proaste. Poate daca as juca probabil mi-ar place, doar ca nu ma atrag.

Apoi e controllerul. Am inceput cu cel de la PS3. Am luat si unul de 360 dupa ceva timp, ca sa joc pe PC. Dar il prefer pe cel de la PS. Pacat ca doar in ultimii ani au inceput jocurile de PC sa suporte nativ PS4.

Le-am pus in ordinea asta ptr ca as suporta controllerul daca ar fi jocuri sa vreau sa le joc de la ei.

Mi-ar place ca Pro-ul sa fie ca X dar conteaza mai mult jocurile. Probabil la fel va fi si intre PS5 si Series X (in favoarea ser X) dar... a cata oara o zic?... daca nu ma atrag jocurile, degeaba.

Apoi mai e o chestie. PS e popular si in Asia si in restul lumii. XBox nu stiu daca in Asia e asa popular ca PS. De asta e si diferenta asta de vanzari, printre altele. PS e un brand mai cunoscut world wide. Cea mai vanduta consola XBox e 360. Toate PS o depasesc la unitati vandute (cea mai vanduta e PS2 si e aproape dublu cat 360)

Apoi XBox a avut o lansare proasta in comparatie cu PS4, pret mai mare, exclusivitati putine, pana la X a fost mai slaba ca performanta.

Azi ma uitam pe youtube la ceva tech news in care zicea ca PS are target de 120-150 milioane unitati PS5 vandute (pe toata viata ei). Microsoft are 60 milioane. Pana si ei stiu ca nu se pot compara ca brand in lume. Deci vanzarile PS vs XBox nu arata calitatea consolelor, ci cat de cunoscut e un brand fata de altul.

Eu cred ca Microsoft cel mai probabil au invatat din greselile de la One si se vor descurca cu consola asta. PS nu stiu. Adica e usor sa te imbeti cu un succes, si sa lasi garda mai jos, sa nu mai incerci sa impingi limitele a ceea ce poti sa faci. Din esec vine progresul/succesul, mai rar din succes.