Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
@JohnConstantine: zic sa mai așteptăm un pic si vb dupa sesiunile de jocuri si prezentări de luna aceasta din partea celor 2 companii. atunci putem spune fiecare ce părere avem despre aceste evenimente și care sunt jocurile next gen care ne plac cel mai mult
Ma refeream la generatia asta.

Si ma refeream ca pe mine nu ma atrag. Nu pot vb ptr altii. Dar e o posibila explicatie de ce MS nu vinde atatea unitati ca Sony. Poate si altii sunt ca mine. Plus brandul ca notorietate. Plus Asia (in special Japonia) e mama lor, atat ptr PS cat si ptr Nintendo. De aici, si poate si altele, "succesul" consolelor PS. nu ca ar fi m bune.

Cat despre next gen vom vedea. Dar tinand cont de ce am zis mai sus, plus loialitatea detinatorilor de console (de ex eu tind m mult sa iau un PS5 decat un XBox, ptr ca am fost multimit de PS4, dar am si conturi ptr el pe care vreau sa le fol in cont, fata de Xbox unde nu am nici unu), PS5 vor avea vanzari m multe decat Series X. Chiar daca Series X va fi m buna. Singura cale sa nu fie asa e ca Sony sa o dea in bara rau de tot, gen pret mare, consola cu defecte, f calda, zgomotoasa, exclusivitati slabe. Mai multe de astea la un loc. Ptr Sony un esec e ca vanzarile sa fie mult sub asteptari (gen sub 80 de milioane, comparabil cu PS2, PS3 e un "esec" chiar daca a depasit putin 360, cea mai vanduta consola MS). Daca Series X va fi mult peste asteptari, si daca va mai fi o generatie dupa asta, atunci poate MS se vor bate direct cu Sony la vanzari.

Fac precizarile astea ptr ca se umflau muschii aici, si pe net in gen, si se dadeau vanzarile ca masura a calitatii, a cea m buna consola. Pur si simplu PS se vinde m bine, nu ptr ca e m buna, ci ptr ca e m cunoscuta si are o piata m mare. Pt Xbox conteaza m mult sa faca totul bine decat pt PS, si sa patrunda bine pe pietele loiale Sony (in Japonia cel putin nu vad asta), daca vrea sa vanda la fel.

Sony vs MS aici, e cum e Intel vs AMD. Intel stagneaza dar vinde mai mult. AMD vine tare din urma. Asa poate patisi Sony daca se culca pe o ureche. Dar asta se face in generatii. Abia la a 3a gen de cpu AMD a spart cu adev gheata, la urm s-ar putea sa le dea de furca serios celor de la Intel.