Nu stiu de diferentele dintre consolele anterioara dar nu mi se pare ca diferenta intre ps4 si ps5 e asa mica. La o cautare rapida cica GPU din consola ar fi un foarte modificat HD 7850 (unii zic ca ar fi ceva m puternic de atat, altii ceva m slab). Pe nvidia ar fi cica echivalentul unui GTX 750ti. Pe PS5 ar fi, din ce am inteles, un GPU (probabil tot custom) m bun ca 5700XT. Iar acesta duce bine (la setari cel putin high) 1440p peste 60fps, in jocurile actuale. Fata de 1080p (sau m putin) si 30FPS (la unele cu framerate drops) cat trage PS4 mi se pare totusi ceva. Pro a "stabilizat" rezolutia la 1080p si framaterate la 30 fps.

Pe partea de CPU nu stiu cum sa compar. Dar ce a facut AMD cu Zen 2 (a treia gen de Ryzen, 3000 adica) in competitia cu Intel, arata ca CPU-ul pe consola va fi unul competitiv.

Ce vreau sa zic ca un sistem cu Zen 2 si RDNA 2 (arhitectura care inca nu a aparat in zona PC) e un PC destul de bun, care poate duce teoretic 1440p 60+ fps, 4k 30 fps lejer. Poate cu ceva tweaks (gen setari grafice m mici) va atinge si 4k 60 fps. Daca RDNA 2 va fi echivalentul unui RTX 2080, va ajunge acolo lejer.

Trebuie sa luati in considerare ca in unele jocuri 5700XT (arhit RDNA 1) se bate cu RTX 2070 Super. Dar in general este intre 2070 si 2070S.

In alta ordine de idei, m-am uitat zilele trecute cand s-a lansat PS4 Slim. In toamna 2016, adica dupa 3 ani. Eu am trecut prin 2 console (una de 500gb alta de 1tb) pana sa iau Pro. Nu m. vreau sa fac asta cu PS5. Nu pot sa astept 3 ani dar in primul an nu o sa-l iau. Prin 2022 probabil. Am PC ptr 3rd party.