Single post: Review: Ghost of Tsushima - PS4 Pro

  1. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Review: Ghost of Tsushima - PS4 Pro

    Eu chiar postasem mai sus (pentru ca stiu ca la mine s-a facut referire in postarea lui Syni) dar mi-am sters singur postarea tocmai ca sa nu transformam si acest thread in versus.

    O chestie pe care nu o inteleg eu, asa cum nici voi nu intelegeti asta este:

    De ce va pasa? Adica, nu e normal ca orice joc sa placa unor persoane si altora nu? Adica...cat timp persoana respeciva chiar a jucat jocul (fizic, cu manuta lui si nu pe youtube) ba mai mult, a investit si bani si timp in el, este foarte ok si corect sa-si spuna parerea, fie ca e pozitiva sau negativa.

    Eu nu am spus ca e slab jocul pentru ca asa am vazut eu pe youtube. Este o parere pe care o am si acum dupa zeci de ore (nu stiu cate, dar am multe zeci) de joc si pe care am argumentat-o si ras-argumentat-o.
    Din punctul meu de vedere, asta e jocul - e un joc slabut, repetitiv, monoton si overall, grafic nu ma impresioneaza cu absolut nimic - inafara de tonele de vegetatie la tot pasul si supra-saturatia culorilor.

    La urma urmei, am dreptul la o parere si nu o fac toxic - desi mi se pare mega ciudat ca daca 10 oameni spun ca e jocul bun si se discuta, vine unu si spune ca de fapt nu este asa - parerea lui - si se blocheaza toti. De ce? Nu are voie omul sa-si spuna parerea, cat timp este pertinenta, argumentata si venit cu exemple?
    Ideea e sa discutam si sa intelegem - daca venea cineva si argumenta anumite lucruri pozitive sau imi demonstra ca nu este asa si nu sareau cu totii sa-mi demonstreze ca sunt prost pentru ca e marti, poate o dadeam intr-o discutie interesanta.

    Chiar sunt curios de o chestie - am postat un video pe thread (pe 28 Iulie) cu cateva probleme pe care le-am avut cu jocul - nu chestii inventate, nu visate sau auzite - actual probleme pe care le-am avut intr-o sesiune de ~3h si pe care le-am si inregistrat.

    Daca ma uit acum la statistica, vedem doar 31 de views (cu literally 2 views in primele 2 zile) - atat de mult pasa oamenilor sa vada si lucruri negative despre ceva ce lor li se pare wow - iar asta nu inseamna ca problemele respective nu exista - doar ca le ignoram.
    Personal am intalnit sute de situatii nasoale, care strica imersiunea si peste care nu pot trece. Voi de ce puteti? Pentru ca este exclusivitate Sony?
    Asta este doar ipocrizie. Am mai zis-o si ma repet. Daca era lansat jocul asta (identic 100%) de ubisoft, nu puteati trece peste nicio problema si era blamat pana in maduva oaselor.
    In schimb daca postam ceva pozitiv, laudam jocul cumva cu o situatie super tare, aveam minim 100 de views in primele 2 zile.
    Iar de aici ne dam seama de fapt cat de deschisi la minte suntem unii dintre noi.

    Si mie-mi plac la nebunie exclusivitatile Sony si le apar cu tot sufletul daca e cazul (cum a fost Days Gone spre ex), dar m-as minti singur daca as spune ca jocul asta e cu adevarat bun, ca este un joc de 10, ca arata si se joaca impecabil. Pentru ca nu este asa.

    Also, eu chiar continui sa-l joc si vreau (sper) sa-l si termin, ba chiar sa si curat harta de absolut tot ce se poate (ultima parte, pentru ca primele 2 sunt curatate deja) iar asta pentru ca sunt eu nebun obsedat care cu greu lasa un joc fara sa-l termine, dupa ce a dat si bani pe jocul respectiv (nu mai zic de cumparat day 1 - deci si mai scump).
    Si again - jocul nu e rau, dar nu e perfect. Este un joc peste medie din toate punctele de vedere, dar atat.

    Btw. Stiu si eu oameni care nu-l considera wow si care nu vor sa posteze pe thread pentru ca nu vor sa le sara alti oameni in cap pentru ca le denigreaza jocul.
    Nu este o mentalitate buna. Trebui sa fim liberi sa spunem ce parere avem despre un joc - pozitiva, neutra sau negativa - cat timp investim timp si bani si chiar il jucam.
    Attached Images Attached Images screenshot-2020-08-18-19.15.59.png