Ce an ciudat mai este si 2020, sa ajungem sa il vedem pe Messi intr-un alt tricou decat cel al Barcelonei. Daca se adeveresc toate aceste zvonuri venite pe Tier 1s, imi pare rau pentru el ca are parte de o astfel de iesire din clubul pe care cu siguranta il iubeste, unde a cunoscut succesul si pentru care a dat totul. Barto ar trebui sa isi dea demisia de onoare, dar si asta ar fi prea putin pentru un management atat de dezastruos.

Legat de viitoarea destinatie, desigur City pare in pole position sa obtina semnatura. Pep, Aguero si Txiki sunt acolo, bani sunt sa ii plateasca salariul, plus ca el probabil vrea sa vada daca ar face fata intr-un campionat gen PL si sa afle raspunsul la acea intrebare eterna: Can he do it on a cold, rainy night in Stoke? (pacat ca Stoke e in Championship, poate la anul). La 33 de ani i-ar fi mai greu ca la 27, dar clasa ramane si cred ca ar face fata cu brio.

PSG si l-ar mai permite, un trio cu Neymar Mbappe si Messi nu suna rau pentru seicul cu petrodolari, dar cine stie. Bayern poate si l-ar permite, dar nu e genul de transfer pe care ei l-ar face plus ca nu este chiar pe filosofia lor. Se aude si de Chelsea, Abramovich a cam aruncat cu bani vara asta, ar putea sa incerce, dar nu cred ca s-ar duce el acolo. Si, evident, clubul despre care toti vorbesc acum ca ar trebui sa faca o miscare si sa il aduca: Juve. Ar fi practic o salvare de FIFA in real life. Sa ajungem sa ii vedem pe cei doi jucand impreuna la cel mai inalt nivel pentru 2-3 ani ar fi ceva absolut de neimaginat. Juve ar printa bani daca l-ar aduce, la ce marketing ar putea face cu el si in combo cu CR.