Sunt mai multi, stiu si eu pe cineva in Finlanda, cineva in Danemarca si in Franta si in momentul in care au dat avansul, pe chitanta aveau (parca) un pret placeholder de 999 euro.
Si exact ce ziceam, puteau face la fel si la noi la eMag, Media Galaxy si restu, dar ai incredere sa le dai 300 lei in avans si sa nu ai certitudinea ca-ti vine la timp, sau ca in caz ca nu vine, iti primesti banii inapoi?

Daca as avea certitudinea ca vine si chiar day 1, eu as fi dispus sa achit in avans, asa cum e si normal.
Dar mi-au demonstrat de prea multe ori ca nu poti avea nicio certitudine cu ei, mai ales in ceea ce priveste precomenzile.
Desigur, au fost si experiente pozitive

LE: defilam cu ce avem in tara noastra de mana a 15a. Si nu trebuie sa ma crezi pe mine cu nimic. Sunt doar fapte reale.

Dar asta nu schimba cu nimic faptele - o alocare chiar si la cel mai mare nivel se poate schimba oricand din diferite motive - se rastoarna un tir si se pierd cateva mii de console, se fura, se strica ceva la fabrica, explodeaza ceva - orice poate influenta orice si nimic nu garanteaza acel 100%, nici cand dai avans, nici cand achiti integral.
Intr-o lume ideala da, dar nu e cazul mereu.