Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
Din ce am inteles, sunt anumite placi Z490 future-ready, daca iti iei Rocket Lake la anul, ai PCI-E 4.0 si nu mai schimbi placa de baza...
Dar la cat de sketchy e toata treaba cu Intel...
Intel s-a culcat pe lauri, n-a prea mai avut concurenta ceva ani si iata rezultatul. Insa chiar si asa, eu tot pe Intel voi merge. Sunt satul de problemele marca AMD. Cat despre Z490, e ca la al meu Z390. Hardware support-ul e acolo, dar nu au dat OK-ul pt. suport din BIOS sau drivers. Concret: Z390-ul s-a lansat cu suport pentru 64GB RAM. A dat OK-ul Intel, au facut producatorii update de BIOS, si acum suporta 128GB. La fel si cu PCIe 4.x. Daca hardware-ul exista, mai trebuie doar suportul. Probabil sunt ceva issues de nu e 100% suportat oficial.
Quote Originally Posted by Khufu View Post
Mi-a placut ce am vazut, se vede ca Nvidia simte ceva din partea AMD
Celor de la AMD deja li se fâlfâie de Nvidia. Scot atat de multi bani din consolele actuale, din consolele ce tocmai se lanseaza, incat pe PC zici ca nu prea le pasa. Chiar ma uitam pe la PCGarage zilele trecute. Daca alegi placi video cu chipset Nvidia, gasest 5-600 modele. Alegi AMD, gasesti cel mult 100. Aproape ca la laptopuri. Alegi laptopuri cu Intel, gasesti 900. Alegi cu AMD, sunt 150...