Steam impune o taxa de 30%. Apoi a venit epic si a zis, veniti la noi, ca noi luam doar 12% (si vrem sa atragem cati mai multi devs, si mai dam jocuri gratis, ca sa ne impunem pe piata si sa devenim competitorii steam).

Faza cu mai bine piratat decat key nu sunt de acord. Numai ca la grey bagi bani si in buzunarul "bisnitarilor", si la dev ajung si mai putini bani decat de la steam de ex. Key-urile ieftine de pe grey market sunt luate tot ieftin de pe o piata undeva, si sunt ieftine ca acolo puterea de cumparare e mai mica, sau de la un intermediar care le-a luat ieftin de la sursa ptr ca a primit discount cand le-a luat cu zecile. Sau sunt furate, ca pe lant mai trage cineva cateva deoparte, sau poate cine stie sparge un vanzator online.

Dar daca vrei sa fie jocurile ale ale tale , piratate sunt tot your best bet. Ca le ai pe hard. Steam poate sa crape si maine, si serviciul dispare si el. Mie personal nu imi pasa ca rar le mai joc a doua oara.

Apoi putem sa avem o discutie cat ia devul si cat ia publisherul. Ca publisherul isi ia si el partea, si e una importanta. Prob din 60, cu steam si publisher, devul ia poate 20, poate mai putin.

E vb de etica si bani. Daca vrei sa te simti bine ca ai etica si cati bani ai sa cheluiesti. Deci nu te alarma in ciuda a ce zicem aici. Daca vrei sa ajuti devul ok, daca vrei sa iei de pe grey sau torrente ca nu ai atati bani ptr full price ok si asta, daca vrei sa te simti etic (the good guy) ok si asta. Eu initial am luat de pe torrente apoi grey si acum ca imi permit iau de pe legit (in general). Daca imi place un dev trec peste steam epic etc si iau direct de la sursa (exemplul meu cu gog ptr CD Project, ca e al lor). Dar acum iau rar jocuri ptr ca am multe luate si neincepute, si mi se pare a waste of money sa iau si sa nu le joc, oricat de ieftine ar fi.

Faci ce vrei, numai atentie cu key-urile sa si mearga. Am patit o singura data cu un key (hrk gaming) de l-am pus pe steam si l-a eliminat steam din libraria mea. Recomandarile mele, daca ai nevoie, sunt in postarea de mai sus.