Quote Originally Posted by MonkY View Post
Stai un pic... Tie iti pare rau ca au evoluat si a scazut pretul atat de mult incat nu mai e nicio diferenta intre o placa de 499$ si una de 1000+$? Sau ca placa video de 699$ e dubla ca performante fata de cea care sarea de 1000$ (actually, la noi acel 1000$ era mai mult un 7500 RON)? Iar diferenta vizibila apare din faptul ca acum poti juca pe detalii Ultra, sau in 120FPS ceva ce inaintea nu puteai nici in High la 60FPS... De 3090 nici nu mai vorbim... la aceea daca nu observi diferente, e grav. Mai ales ca le observi la buzunar.

Oricum eu cred ca 3090-ul l-au scos mai mult de show-off (sa nu lase loc AMD sa sara calul), 3080-ul fiind probabil the real 4K choice pt. majoritatea. Personal ma voi duce spre un 3070... chiar daca acum am un 2070 Super.
M-am referit doar la grafica, am uitat sa mentionez, iar de FPS si rezolutie nu imi pasa asa de mult, nu sunt ultra setting whore.

Si pe mine m-ar tenta o placa video la 500 de coco dar eu folosesc laptop ca e mai confortabil, asa ca poate o sa apara un curand si laptopuri cu aceste placi video.