Si cu toate astea, multi dintre voi care criticati remake-urile tot v-ati facut comanda la Resident Evil 2 Remake, Final Fantasy VII Remake sau la Mafia Definitive Edition. Cumparandu-le, ii incurajati pe producatori sa continue trendul asta.

Sunt jocuri din anii 1997-2006 care chiar ar merita refacute grafic si portate pe platformele actuale pentru ca nostalgici inca mai sunt si vor mai fi.

---------- Post added 14-09-2020 at 23:13 ----------

Pe PC, din cauza lui Windows 10, multe jocuri din anii 2000-2003 nu mai pot rula daca nu umbli prin fisiere sau coduri sau nu instalezi nu stiu ce. Iar grafica lor din anii 1990-2000 toamna pare incomoda vizual pe rezolutii mari de la 1600x1080 in sus.
Sunt destui care rejoaca Age of Empires 2,Stronghold Crusader, Rise of Nations, StarCraft 1 sau Pharaoh (jocuri de strategie cu grafica 2D) si in 2020 , de aia si producatorii le-au remasterizat ca o modalitate de suport pe termen lung adus jocurilor.


Eu sunt printre cei care si-ar dori ca GTA Vice City si GTA San Andreas sa fie refacute grafic, dar mai ales sistemul de control al camerei pentru ca e la pamant.
Pana cand Rockstar vine cu un nou GTA cu o poveste care sa ma surpinda, momentan consider ca povestile din GTA Vice City si San Andreas > povestile din GTA IV si GTA V, deci, de ce sa nu le rejoc si sa nu ma bucur de ele?

Le am cumparate si instalate pe PC, momentan insa stau degeaba pe launcher pentru ca nu pot sa le joc din cauza controlului camerei.
Si nu stiu daca mai exista un PS2 sau PS3 functional acum, jocurile respective nefiind portate pe PS4.

Uite de asta ar trebui sa fie remasterizate unele jocuri si portate inclusiv pe noua generatie de console, poate GTA San Andreas prin emulare.