[/COLOR]
Quote Originally Posted by paul View Post
Bine ai venit!

Direct raspunsurile:
1. Nu.
2. Nu.
3. Da.

Observatii:
- Pe Xbox Live ai nevoie de abonament la Gold pentru multiplayer, pe PlayStation Network ai nevoie de abonament PlayStation Plus pentru mutiplayer. Ambele ofera ceva extra, cum ar fi 2-3-4 jocuri/luna, la care ai acces cat timp esti abonat.
- PS4 are exclusivitati mai bune, dar in partea cealalta este Xbox Game Pass, un serviciu de subscriptie, care iti da acces la 100+ jocuri.
- Xbox One X are UHD Blu-ray drive, PS4 doar Blu-ray drive
- reduceri sunt tot timpul pe PlayStation Store si Microsoft Store, asa ca asta e un avantaj pentru digital, cand nu gasesti pe disc la pret bun

Mai da detalii, nelamuriri, intrebari si te ajutam sa faci alegerea potrivita.
Multumesc.
- Xbox Game Pass - acel acces la cele 100+ jocuri presupun ca este valabil atat timp cat ai subscriptia activa, asa ar fi logic si normal. E o chestie misto.
- mersi de info cu Blu-ray. Si PS4 Pro tot non UHD il are?
- Pentru reducerile de pe PlayStation Store si de la Microsoft Store stiu ca trebuie card de pe care sa se plateasca achizitiile, e ok. Dar - daca le iau in format digital, jocurile vor ramane "legate" de consola sau de contul pe care a fost facuta achizitia? Adica sa zicem ca iau un Xbox One S sau PS4 si dupa un an iau One X sau series X, sau PS5. Daca ma loghez cu acelasi cont, gasesc jocurile acolo?

Si inca ceva ce am omis in postul initial.
Din ce am inteles(poate am inteles prost si/sau s-a schimbat ceva intre timp), la Xbox trebuie facute niste manevre, gen sa ai adresa prin Anglia si cardul sa nu fie din Romania, sau ceva de gen, ca nu au suport in RO, spre deosebire de PS.

---------- Post added 16-09-2020 at 19:19 ----------

Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Salutare si bine ai venit.

Referitor la intrebarile tale, e simplu
  • Nu ai nevoie de Xbox Live Gold sau PS+ (asa se numeste la Playstation) pentru jocurile SP, nici pentru descarcat jocul, nici pentru updates.
  • Nu trebuie platit Xbox Live Gold sau PS+ decat pentru a jucat Online Multiplayer si ca bonus, exista acele 2 jocuri gratuite pe care le dau ei lunar, dar nu pentru a folosi Netflix.
  • Nu stiu ce sa zic de youtube - spre rusinea mea, nu am cautat niciodata aplicatia pe niciuna din console, deci nu stiu daca exista, dar la Xbox, parca, exista browser de internet. La PS4 nu stiu.

Si tine cont totusi, chiar daca vrei tu doar jocuri pe disk - uneori sunt reduceri foarte mari pe ambele platforme si gasesti si jocuri sub 50 lei - jocuri destul de bune, chiar daca vechi, iar daca nu le-ai jucat, merita investitia
Multumesc si bine v-am gasit.
Chestia cu Netflix am vazut-o pe internet in care se spunea(la Xbox) ca trebuie sa ai platit acel Xbox Live Gold ca sa il poti utiliza - si se creease o isterie pentru ca se platea in trei locuri - dar era vorba de ceva mai de demult, acum am vazut ca discutia respectiva era prin 2015.
Presupun ca trebuie sa am Xbox Live Gold sau PS+ pentru acele titluri la oferta.