GTX1080 s-a lansat in 2016, cu RRP de $699. Ar trebui sa iei in calcul inflatia, pandemia, etc... Si tot poti sa iei linistit un 3070 care probabil va fi mai ieftina sau apropiat de pretul platit de tine pe 1080, dar cu diferente foarte mari de performanta. Sa nu mai vorbim cu TDP mai mic, consum mai mic, etc. Practic un upgrade foarte misto, in opinia mea (care voi trece de la 2070 Super la 3070).

Daca mergem mai aproape, RTX2080 Ti era in jur de 7000 RON. Asa ca trecerea la un RTX 3080 la 4200 RON mi se pare chiar OK. Repet, eu nu pot decat sa laud Nvidia pentru ce a facut cu seria 3000. Restul tine de economie, inflatie... sau de cat de saraci suntem si cat ne permitem.

Cat despre statele din US, pentru electronice toate au adaos. Plus cum ai zis tu conversia dolar-euro, plus taxele vamale, plus adaosul comercial (care poate fi nesimtit sau nu), plus TVA. La fel, nu are Nvidia vreo vina aici... asa merg lucrurile dintotdeauna. Dar daca vrei neaparat, poti oricand sa iti cumperi direct din US. Nu vei avea garantie aproape sigur, dar vei iesi un pic mai ieftin. Is it worth it? Your call...

Referitor la RAM, si aici e un pic gresit. Tu spui ca au consolele 16GB RAM, dar nu iei in considerare ca acela e Shared RAM? Adica poate jocului ii trebuiesc 8GB, OS-ul vrea 1GB, din cei 16 de fapt raman 5 pentru GPU. Prin comparatie, eu pe PC am 128GB RAM, iar cei 8GB de pe al meu amarat de 2070 Super imi ajung chiar si pentru 2 x 4K si mai ramane si RAM liber. Cei de la Nvidia au spus foarte clar de ce 10GB:
Shadow of the Tomb Raider, Assassin’s Creed Odyssey, Metro Exodus, Wolfenstein Youngblood, Gears of War 5, Borderlands 3 and Red Dead Redemption 2 running on a 3080 at 4k with Max settings (including any applicable high res texture packs) and RTX On, when the game supports it, you get in the range of 60-100fps and use anywhere from 4GB to 6GB of memory.
Daca in 4K cu totul la maxim un joc mananca pana la 6GB RAM, de ce as vrea sa am 16? Eu prefer pretul mai bun decat sa platesc unused RAM. Ah, si sa nu uitam ca seria 3000 are si RTX IO, deci poate oricand elibera rapid memorie, in caz ca ar fi necesar.

Iar daca vrei tu neaparat sa ai o TONA de RAM pe GPU, nu te opreste nimeni sa iei un 3090. Iti ajung 24GB GDDR6X?

Cat despre ce va face AMD, mai bine nu mai zic nimic...