Ampere a trecut pe un die shrink, e un nou proces de fabricatie si e firesc ca ei sa ofere pret mai mic si performanta mai mare fata de Turing.
Tocmai treaba asta a impins propresul tehnologic de zeci de ani, si avem tehnologie din ce in ce mai performanta la preturi accesibile.
E clar ca Samsung are yield-uri mult mai bune pe nodul asta. Sa nu credeti ca Nvidia face vreun charity sau pierde bani in momentul asta.
Daca aveau concurenta, cu siguranta preturile erau mai competitive. Dar de ceva ani e un trend de a tot urca preturile, iar populatia le accepta, si aici nu ma refer doar la placi video.
Nu condamn Nvidia pentru pretul final de la noi, dar e oarecum misleading sa auzi in toata presa ca RTX2080 e 699, si de fapt pretul finit pe care il dai e cu aprox. 50% mai mare!


Legat de RAM, nu am zis ca 10GB VRAM sunt insuficienti acum, dar e de luat in calcul pentru cine doreste sa traga de placa asta mai mult de 2 ani.
Eu am avut consum aproape de 8GB in cateva titluri pe GTX1080. Si e oarecum de porc sa lansezi 10GB VRAM, pana si 1080ti avea 11GB.
Uite linkul Kitguru, repet, nu e o problema acum, dar e good to have, daca jocurile viitoare vor profita intradevar de capabilitatile PS5/XSX:
https://www.kitguru.net/components/g...ion-review/24/
Stiu ca VRAM-ul pe console e shared, dar acolo deja vorbim de alt mod de functionare fata de PC.

DirectX o sa vina cu un set de instructiuni similare cu ce face PS5 cu SSD > VRAM offloading, eu cred ca vom vedea in anii urmatori un increase in VRAM si soft care sa profite de asta in alt mod fata de pana acum.

RTX3090 nu este nimic altceva decat un cash grab ordinar marca Nvidia.
L-au marketat ca pe noul Titan, doar ca de data asta la o productie suficienta sa ajunga la toata lumea, si, in premiera, au lasat AIB partners sa-l integreze.
De fapt, este exact 3080ti caruia i-au marit pretul fata de pretul de lansare al 2080ti, desi sunt pe un die shrink nou si isi permiteau sa scada pretul (cum chipurile au facut-o cu 3080 vs 2080). Dar denumind-ul 3090, au reusit sa pacaleasca masele.

Nu i-a obligat nimeni sa puna 24 chipuri de GDD6X pe placa aia. Puteau sa puna 12, sau 16, dar na, cum altfel sa justifici 1500 - 2000$ pe un 3090.

Deja avem stiri in presa cu urmatorul Titan...

Si-au calculat foarte bine preturile si e clar ca intre 3080 si 3090 au lasat un gol mare, care va fi umplut, probabil peste un an.




Edit:

Nu vreau sa para ca sunt hater, my money is on RTX3080, doar ca mi-as fi dorit mai mult VRAM.