Quote Originally Posted by MonkY View Post
Nah belea cu 3090-ul, sa platesti dublu pentru 10-15% extra performanta: https://www.tomshardware.com/news/nv...limited-supply. Si asta in 4K gaming. Asta asa, ca tot se plangea cineva pe-aici ca are prea putin RAM pe 3080, si vrea mult mai mult. Uite ca totusi o tona de extra RAM (24GB vs 10GB), plus o tona de extra power usage, extra cores and stuff, nu-ti aduce prea mult cand vine vorba de gaming.
Monky, eu cand m-am plans de putin VRAM, nu am zis ca RTX3090 e raspunsul. Imi mentin parerea, si uite ca se confirma, RTX3090 e un cashgrab ordinar la care din pacate consumatorul pune botul, cum o fac de altfel si cei cu preorder la console si in general vorbind, cam asta e tabloul consumer-ului de azi, arunca cu banul inainte, indiferent cat i se cere si ce i se ofera.

Am comparat cei 10GB VRAM ai 3080-ului cu ce va veni AMD plus standardul setat de console, si deja e imiment un raspuns > RTX3080 20GB.

Iata si un citat din review-ul romanilor de la lab501, referitor la 3090:

"Uitandu-ne la performanta relativa, pastrand RTX 3080 ca si punct de referinta, ASUS GeForce RTX 3090 TUF Gaming este cu 6% mai performanta per total fata de RTX 3080, diferenta cea mai mare fiind inregistrata in 4K – 11%. De fapt, chiar Nvidia, pe site-ul GeForce.com spun acest lucru – “For 4K gaming, the GeForce RTX 3090 is about 10-15% faster on average than the GeForce RTX 3080”. Evident, pe masura ce rezolutia scade, diferenta de performanta se diminueaza, ajungand la 5%, atat pentru WQHD, cat si pentru Full HD."
Vorbim de aproximativ 10% in plus fata de RTX3080, la un cost DUBLU.
Mai mult, diferenta de performanta dintre 3080 si 3090 e mult mai mica fata de generatia anterioara (2080 vs 2080ti).

Asta inseamna lipsa de concurenta si profit maxim pe umerii hoardelor care golesc rafturile.
Nu mai zic ca deja m-am saturat cate comunicate de la Nvidia am vazut cum ca isi cer scuze deja pentru cantitatile limitate. Nota 10 pentru dept. de marketing. Cumparati, cumparati, cumparati, ca sigur se termina.

Offtopic, si eu tot Cosmos II am.
Doar mie mi se pare super outdated fata de trendul de azi, minimalist, tempered glass ?