Nu contest ca sistemul folosit de Xbox nu ar functiona, cand le voi avea pe ambele voi folosi un pistol laser sa masor temperatura la amble pe exaust.

@Monkey chiar daca foloseste vapor chamber, nu uita 2 puncte foarte importante:
1. Suprafata de disipare a calduri la vapor chamber este mult mai mica, incluzand si radiatorul de pe ea. Inca nu am auzit pe cineva sa compare un vapor chamber de o dimensiune cu un radiator cu heatpip-uri de alta dimensiune, testele s-au facut pe servere, placi grafice ... unde suprafata de contact era foarte apropiata. Dupa video si poze PS5 are o suprafata de disipare a caldurii de cel putin 2.5 ori mai mare ca la Xbox, fara sa pun la socoteala ca pe PS5 avem chiar 2 radiatoare, unul mare si unul mic pentru VRM's si mofests.

2. Componentele de pe PCB-ul XBOX sunt mai apropiate ceea ce face ca temperatura sa fie mai mare pe acest PCB fata de cea de la SONY (asta fara sistemul de racire).
Prin urmare pana la proba contrarie (in 19 moiembrie, daca le am pe amandoua venite) am cateva temeri legate de eficacitatea systemului de raciere.

Eu consider ca probabil vom avea o crestere de 5-10 grade la exaust intre XBOX si PS. Da nu inseamna ca vor fii neaparat probleme, avand in vedere la ce temperatura functioneaza componentele in ziua de azi.