Imi pare rau sa spun dar nu ar trebuii sa venim si cu documentatie in sprijinul celor afirmate:
Eu zic ca cei care doresc sa citeasca acest document, sunt si altele la fel.

https://www.academia.edu/6204960/EXP...RMANCE_SERVERS
Daca nu veti citi tot macar citit concluzile, da vapor chambers sunt mai bun fata de sistemul clasic dar au anumite limitari si ele:
punctul 6 de la concluzii:
"The effective thermal conductivities of the vapor chamber is closely relate to its dimensions and heat-source flux. In the case of small-area vapor chamber and small heat-source flux, the effective thermal conductivity is less than that of pure copper material."
P.S. sunt teste pe GPU-uri cu si fara vapor chambers si diferentele de temperatura nu sunt imense aprox 5 grade mai mici in favoare vapor chamber (dar pe acelasi PCB).
Eu o sa inchei aici, dar inca odata ma repet, nu cred ca sistemul Xbox nu ar fii bun si nu si-ar face treaba. Insa pentru mine daca pe exaust scoate o consola 40 grade si alta 60 grade clar un SOC functioneaza la alte temperaturi fata de alt doilea SOC. Si nu uitati ca o racire buna nu inseamna doar vapor chamber ca tehnologie ci si materiale ventilator flux aer... idem si invers pentru heatpipe. Degeaba ai Ferari daca mergi pe drum de tara.