Quote Originally Posted by jormungandr86 View Post
very funny, sa rectific, pentru cine are ps4 pro nu vad rostul unui upgrade acum! pentru cei care au avut ps4 sau deloc, da, ps5 e must buy acum!

---------- Post added 08-10-2020 at 18:52 ----------




iti recomand sa o lasi mai moale cu evaluarile de gen "mare tampenie". Ai google la dispozitie, sau esti prea putoare incat sa cauti singur infomatiile. Mai uita-te tu, in RT ps5 e echivalent cu un 2060 super, end of story sony fanboy!

Iti raspund doar pentru a te face sa intelegi ca aici nu esti cu ''putorile'' tale, si daca dumneata crezi ca daca o persoana are un punct de vedere si are cateva cunostinte despre cum functioneaza anumite lucruri este ''fanboy'', ''putoare''... te anunt ca te inseli!

''gpu de ps5 e underwhelming'' - GRESIT
Acest GPU este mai mult decat capabil, vine cu o noua arhitectura RDNA2 (Confirmata de Lisa Su, Mark Cerny si multi altii), aceasta arhitectura este cu 50% mai eficienta decat RDNA1.
Iti poti lua ca reper RX5700X, o placa video de 9.75TF. Acum gandestete ca ai cu 50% mai multa eficienta pe RDNA2 fata de RDNA1. Intro consola sa ai un asemenea GPU, este de vis pentru oricine! Nu cataloga puterea dintr-un PC cu una din console, este ca si cum ai compara mere cu pere.

''de putere echivalenta cu un 2060 super'' - GRESIT
In prima faza ai inteles gresit, abia dupa ce ti-am zis sa te mai uiti o data la video ai inteles ca de fapt el compara doar RT.
Aici iti spun asa, pe langa faptul ca sunt arhitecturi total diferite si nu pot fi masurate decat in practica, ruland acelasi lucru (fapt ce inca nu se poate), mai este si o placa inferioara ca putere de procesare fata de 10.3TF RDNA2, totusi vorbim de 7.2TF....

''GPU care nu are toate proprietățile unui rdna2, mai degrabă 1.5'' - GRESIT
Pe langa ce ti-am zis si mai sus, sunt oameni mai in masura decat noi care au confirmat ca aceste GPU-uri sunt Custom RDNA2, asta inseamna ca arhitectura de baza ramane RDNA2 doar ca mai sunt adaugate sau scoase anumite functii pe care nu le considera de folos. Si daca e sa ne luam dupa niste zvonuri, PS5 are in acest GPU cateva functii ce se vor regasi in RDNA3, dar asta nu inseamna ca acest GPU devine automat 2.5 RDNA2 sau RDNA3, la fel ca si in cazul in care scoti anumite functii din RDNA2, asta nu inseamna ca devine RDNA 1.5.

''fără ceva ca dlss de pe Nvidia va avea mult de furca cu Ray tracing.''
Dupa cum bine stim cu totii, consolele au dat startul la formele de upscaling, si ne-au aratat in generatia trecuta ca o fac cu succes. De unde stii tu ca noua generatie nu vine cu o forma de FIDELITYFX care sa aibe aceleasi proprietati ca si DLSS2.0 SAU 3.0?

''Mai e și faptul ca gpu este deja Overclocked, la baza fiind un 9.2tflops care, atenție, nu sunt echivalenți cu cei de la Nvidia'' GRESIT!
Asta chiar e o aberatie! de aici imi dau seama ca nu stii despre ce vorbesti si esti pus pe FUD.
Nu este nici un GPU de 9.2TF, termino cu prostioarele astea, serios! Acel leak cu Oberon de 9.2TF era din anul 2018, de atunci lucrurile au evoluat, lucrurile s-au imbunatatit, s-a schimbat arhitectura si multe altele.... sunt o groaza de materiale pe net care dovedesc asta la o singura cautare.

''pu de ps5 e deja obsolete pt Ray tracing''
De unde stii tu cum functioneaza RT pe RDNA2? Ai un glob de cristal ceva? Eu zic sa mai astepti putin si apoi da-ti cu parerea despre cum functioneaza deoarece momentan totul e o necunoscuta pentru toti... inclusiv pentru prea sfantul Alex de la Digital Foundry (care nu isi da seama de o rezolutie dar in schimb stie sa arunce cu rahat aiurea si sa creeze FUD).

Pe langa chestiile spuse mai sus, care nu au la baza cuvinte tehnice sau mai stiu eu ce, vezi ca aceasta consola ''underwhelming'', vine cu niste solutii inovative pe care nu le mai gasesti nicaieri. Partea de I/O este accelerata hardware, face tranzitia de date direct catre GPU fara a mai fi nevoit sa le treaca prin memoria RAM (pana sa apara Nvidia cu noua generatie de placi toti spuneau ca este doar PR din partea Sony, si totusi noile placi Nvidia au doar o solutie software nu si hardware....).
Mai apoi ai un SSD de mare putere ce este folosit cu cap pentru a dezvolta jocurile in jurul lui fara a mai fi nevoie sa ''omori'' toata puterea GPU-lui.
WIfi 6
BT 5.1
Racire cu metal lichid
Controller inovativ.. etc...

''o sa iasa jocuri super'' AICI AI DREPTATE!

Ma opresc aici, daca vrei mai multe detalii, tehnice, imi poti spune, ca pot formula si altfel acest comentariu.

O seara buna! (invata sa respecti oamenii si sa vorbesti mai frumos, agresiv, dar frumos fara sa jignesti)