Pentru mine principalul motiv pentru care nu cumpăr Xbox Series X/S este absența Store-ului și tuturor celorlalte funcții în România. Am avut Xbox One X, a fost fun să joc din jocurile X360 la 4K sau să cumpăr jocuri noi cu 80-90 lei din Argentina, după care au început problemele: card bancar blocat, joc cumpărat cu carcasă de back compat care de fapt nu mergea (încă) pe Xbox One, support care nu-mi putea oferi o soluție permanentă la problema cu Live-ul, cont de Microsoft care acum a rămas cu multiple adrese pe care nu le pot șterge și sincer nici nu mai știu pe ce zonă e setat. Hardware îmi place (deși nu poate fi așezat orizontal estetic, arată ca naiba cu suportul atașat în lateral și logo sucit chiar dacă ei se laudă că doar îl răsucești și e ok în comparație cu PS 5) dar partea de support și explicații de genul că deocamdată își consolidează poziția în zonele existente și nu se vor extinde curând, lipsa preorderului în România oficial și altele mă fac să îi tratez cum mă tratează și ei: cu indiferență.