Argumentele sunt pertinente, Microsoft kinda got it coming. Mai ales la cat a ignorat Romania. Dar cred/sper ca au inceput sa schimbe strategia. De fapt, de-abia acum se vede cat de mult rau a putut face Balmer in tot ce a tinut de Microsoft (remember Zune, Nokia, Xbox)... Sper sa dreaga busuiocul cu generatia asta, iar de la anul tot umbla vorba prin sat ca vom avea si noi Xbox Live oficial.

Pe de alta parte, don't even get me started cu Sony care ne-a tinut ani buni toate datele private, personale, carduri si toate cele... in mod plain text. Cred ca multi au uitat ca totusi nu Microsoft a avut cel mai mare crash din istorie (aproape o luna de shutdown la servicii), cu peste 77 de milioane de useri care s-au trezit cu datele furate. Bine, nici nu a fost mare efort din partea hackerilor.

Iar eu la generatia asta voi merge pe XSX tocmai fiind dezolat complet de experienta avuta cu PS4 Pro. A fost my main console, dar sa dea naiba daca am avut vreodata o consola atat de zgomotoasa. Si cred ca am avut ceva console la viata mea. Acum, sper sa dreaga si ei busuiocul, dar in generatia asta clar PS5-ul va fi secondary console. In afara de exclusivitatile lor, nu ma atrage absolut nimic (in special designul cu aripioare, gamepad alb si alte nebunii de genul asta). Let's hope they'll prove me wrong.

La urma urmei, au tot fost generatii in care Xbox a mers mai bine, altele in care PS-ul a mers mai bine... parca as vrea sa vad acum la vanzari si install base, un fel de 50/50. Sau, de ce sa mint... sper sa vina si Nintendo cu un next-gen, si sa aiba undeva pe la 30% fiecare. Pentru ca la urma urmei, concurenta este cea din care avem noi numai de castigat.