Din punctul meu de vedere tot ce a ținut de era PS3 (care a inclus și leakul cu downtime) atât hardware cât și servere a fost execrabil, încă am coșmaruri cu vitezele de download. Dacă Xbox Live apare oficial în România ar fi super, dar până atunci nu mai risc. Totuși nu cred că Sony a vândut vreodată un disc pe care să scrie că funcționează pe o anumită consolă, să-l introduci în consolă și să spună Ooops, nu e compatibil.
Fiecare alege luând în considerare experiența personală. Atunci când am cumpărat PS 4 Pro deja am prins a doua revizie (Limited Ed cu God of War) și nu făcea zgomot semnificativ în load. Dar după 2 ani și ceva într-adevăr a început să decoleze după ce a fost nefolosită 2 luni. S-a rezolvat relativ ușor cu înlocuirea pastei cu MX4 și acum parcă chiar nu se mai aude absolut deloc în load dar totuși un end-user nu ar trebui să fie nevoit să facă asta după doar 2 ani iar dacă e în garanție să se chinuie cu ea așa. PS3 a fost și mai nasol la acest capitol cu 2 straturi de pasta de înlocuit.