Mbun, am reusit sa vad si eu conferinta complet (pentru ca am ratat prima parte din live).

Bai...mie nu-mi place deloc directia in care se indreapta Apple, oricat de Apple fanboy sunt si super mega blocat in ecosistemul lor - dar nici nu am de gand sa renunt la produse din cauza asta

Si tot nu inteleg de ce au sarit de la 11 la 12, cand la X au avut si XS si cam la toate pana acum, inafara de 8, au avut si S-uri. Sa se hotareasca odata la un nume/o serie si sa ramana cu ea.

In primul rand, nu au bagat Touch ID nici sub ecran, nici in ecran, nici in butonul de power, nici pe ecran, nici pe spate, nici in lateral - in schimb au bagat acel magnet pentru apple pencil (cred ca pentru asta este, asa arata, dar nu au zis exact pentru ce este) - daca totusi este Touch ID atunci e bine.
Problema e ca de cand cu mastile astea, folosinta telefonului afara, dar mai ales cand trebuie sa platim cu el, este oribila - trebuie mereu sa stau sa bag PIN-ul si atunci...mai bine nu mai avem tehnologia.

Trecand peste astea si peste faptul ca nu au micsorat "bretonul", ei de fapt au scumpit telefonul, chiar daca pretul a ramas acelasi.
Cum? Simplu - au scos castile si incarcatorul din pachet, au facut cutia mai mica, deci ei taie costuri si la transport si la depozitare, pe langa costuri de productie si ambalare pentru casti si charger + mai putin material folosit la pachete.
Desigur ca o dau ei frumos, ca ajuta enviromentul, bla bla, dar e o decizie facuta strict pt bani.
Also, cablul este USB type C la capatul chargerului, deci sanse sa avem asa ceva acasa de la vreun telefon vechi sunt aproape 0. Deci daca nu avem Mac sau vreun laptop nou care sa aibe incarcator pe USB type C dar cu cablu detasabil, trebuie sa investim separat in acest charger.
Nu au pus nici mufa USB type C ca sa fie mai usor de incarcat de la orice cablu de orice alt telefon cu USB type C sau laptop. Deci au taiat costuri si acolo, pastrand acelasi Lightning port.

O alta chestie care nu-mi place este acel chip U1 - chip care a fost introdus anul trecut in iPhone 11 si care cumva, nu a trecut la generatia 2 cum e cazul mereu la Apple ci a ramas acelasi.
Care e problema cu el?
What can Apple's U1 chip do?
The U1 is a new chip by Apple that allows its latest iPhone models (or any U1-equipped device) to detect its exact position relative to other devices in the same room.
Pentru ca se pare ca ei au uitat ca exista bluetooth.

Cu asta practic poti crea o harta cu toate device-urile din bloc (spre ex). E the most powerful spying tool ever created.
Adica poti sa le vezi realtime 3d unde se afla toate spre deosebire de bluetooth de ex unde nu ai deloc precizie.
Some users have complained about how the U1-equipped iPhone 11 and iPhone 11 Pro can track location data even when the location services are turned off.
Well, yeah. Pai asta ii e si scopul

Dupa lansarea iPhone 11 s-a aflat ca e ilegal, iar ei n-au oferit info despre la ce e util - doar ca au prezentat ca si cum nu ar exista bluetooth - inca nu face sens asa ceva si inca e ilegal in multe tari - alte usage decat pt spying nu are. Poate in viitor sa-l foloseasca si la ceva util.

Referitor la telefon overall - tot ce au aratat exista deja pe alte telefoane - cum ne-au si obisnuit de altfel.
In schimb aici avem 2 chestii noi/mai bune:
1. LiDAR - exista si in alte parti, dar nu la fel de avansat ca aici - nu stim inca prea multe pentru ca am vazut ca nu au dedicat prea mult timp. O sa vedem daca se poate folosi de alte apps sau doar de camere.
2. Standard Dolby Vision la filmare - HDR au mai multe deja si ecrane si filmare, dar Dolby Vision nu mai are nimeni inca (din cate stiu), dar nu prea inteleg totusi la ce poti folosi.
Ecranele Dolby Vision sunt destul de rare si la TV-uri si la telefoane si atunci degeaba filmezi tu pe standardele alea daca inca nu poti profita de calitatea aia pe altceva decat pe ecranul ala mic al telefonului.

Tot un lucru negativ pot spune si despre acel MagSafe - care de fapt nu este ce ne-am obisnuit noi de la Mac-urile vechi ci doar...wireless charging cu incarcator (care se achizitioneaza separat, desigur) ca la ceas. Dar e tot wireless charging - deci nu e nici prea rapida, se incalzeste si telefonul si nah, personal nu folosesc asa ceva desi am cateva chargere prin casa.

Despre baterie nu au zis nimic (sau am ratat eu) dar ar trebui sa creasca exponential, pentru ca 5G-u ala mananca serios. Cred ca chiar au zis ca scade la 4G ca sa economiseasca baterie si atunci...
Also, nu reusesc sa inteleg cum pot pacali lumea cu something...better on 5G - pt ca orice joc si aplicatie merge la fel - pe 4g aveai 2-3ms latency...wow, acum poti sa ai chiar si 1ms cateodata, exact ca pe wifi. mind blowing - system seller

O alta chestie ciudata a fost cand au zis la iPhone 12 Pro ca are 4x optical zoom range, dar cand au trecut la prezentare au zis si aratat doar 2.5x optical zoom, astfel ca daca wide ei zic ca are 0.5x (desi nu exista asa termen folosit ever), atunci pana la 2x zoom = 4x "range" - deci este 4x pentru ca matematic da cifra 4, nu pentru ca este actual 4x zoom asa cum avem acum 2x zoom cu alta lentila (cand e lumina buna, altfel e facut din software).

Mai sunt cateva chestii pe care le ziceau de parca au reinventat roata, dar nu merita neaparat mentionate aici pentru ca-i doar vrajeala.

Ca puncte pozitive:
  • Au dublat densitatea de pixeli fata de iPhone 11
  • Au micsorat putin telefoanele, dar au pastrat diagonala ecranului - deci smaller bezels (astept sa vad poze comparative, pentru ca momentan mi se pare la fel) - e posibil sa fi castigat acei ~1-2mm de la rotunjirea ecranului si a ramei care se pierd acum cand au aplatizat tot.
  • HDR 10 bits si Dolby Vision display
  • Noua sticla "Ceramic Shield" - iPhone 11 oricum avea super sticla fata/spate, deci acum o sa fie si mai bun
  • Camerele de spate overall - desi astea pot intra si la minusuri, pentru ca fiecare generatie vine cu ceva super ok, care este apoi in 2-3 ani stricat de Apple ca sa te faca sa vrei upgrade

Pentru mine nu are sens o trecere de la iPhone X la 12. O sa vad in 1-2 ani, desi cel mai probabil as zice ca in 2 ani.