Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
In primul rand, nu au bagat Touch ID nici sub ecran, nici in ecran, nici in butonul de power, nici pe ecran, nici pe spate, nici in lateral
Cand ma plangeam eu ca a disparut Touch ID-ul, mi-au sarit toti in cap, ca se cheama evolutie, ca Touch ID-ul e de rahat... Acum nah, suportam "evolutia". Partea funny e ca in schimb pe noile iPad-uri au pus Touch ID pe butonul de Power, deci acolo nu mai e "involutie".
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
in schimb au bagat acel magnet pentru apple pencil (cred ca pentru asta este, asa arata, dar nu au zis exact pentru ce este) - daca totusi este Touch ID atunci e bine.
Nu cred ca are nicio treaba nici cu Apple Pencil si nici cu Touch ID. E un simplu magnet in jurul charge coil-ului care te ajuta la 2 chestii: 1. sa faci snap-on pe charger (nu mai stai tu sa pozitionezi aiurea pe wireless charger) si 2. sa poti folosi dock-uri magnetice (eu am deja vreo 5-6 pe birou, 2 in masina... imi place la nebunie sa "lipesc" telefonul direct). Acum e super tare ca nu mai am nevoie de husa speciala pentru asta, sau de placute metalice (pentru magneti). Super idee, din partea mea.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Also, cablul este USB type C la capatul chargerului, deci sanse sa avem asa ceva acasa de la vreun telefon vechi sunt aproape 0. Deci daca nu avem Mac sau vreun laptop nou care sa aibe incarcator pe USB type C dar cu cablu detasabil, trebuie sa investim separat in acest charger.
Nu au pus nici mufa USB type C ca sa fie mai usor de incarcat de la orice cablu de orice alt telefon cu USB type C sau laptop. Deci au taiat costuri si acolo, pastrand acelasi Lightning port.
USB C este si acum la iPhone 11, deci nu s-a schimbat nimic. Also, daca nu ai charger USB C in 2020, e nasol. E timpul sa-ti iei (fara exagerare, cred ca eu am vreo 15-20 prin casa, si nici macar nu sunt de la telefoane, ci de la diverse device-uri care se incarca pe USB C - la naiba, majoritatea lanternelor luate in ultimii 2 ani au incarcare doar pe USB C). Plus ca nici macar nu trebuie sa ai un astfel de charger dedicat, poti folosi linistit orice alt charger USB - Lightning ca si pana acum... A nu se intelege ca m-ar fi deranjat daca treceau la USB C. Insa, mi-e indiferent, am zeci de cabluri si de Lightning si de USB C... Pana acum insa pot spune (statistica personala, desigur) ca Lightningul a fost totusi cel mai rezistent, ca mufa in sine. USB C-uri am busite, dar Lightning nu am decat unul prost de la Altex, care a facut POC singurel.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
O alta chestie care nu-mi place este acel chip U1 - chip care a fost introdus anul trecut in iPhone 11 si care cumva, nu a trecut la generatia 2 cum e cazul mereu la Apple ci a ramas acelasi.
Care e problema cu el?

Pentru ca se pare ca ei au uitat ca exista bluetooth.
Cred eu ca e din cauza ca de la iOS 14 nu mai are nicio relevanta. Aproape NIMENI nu mai da enable la asa ceva (nu mai da acceptul aplicatiilor sa scaneze folosind acel chip). Treaba asta nu a fost gandita ca si "spying tool" cum ii zici tu, si nu o foloseste doar Apple. Initial a fost gandita ca un fel de "tag" pentru shop-uri. Se mergea pe ideea ca tu daca intri in IKEA, automat ti se recomanda aplicatia IKEA. La fel, ajuta pe cei din IKEA pentru ca si lor le spunea tag-ul tau, si automat ei vedeau cati clienti au avut, de cate ori i-ai vizitat, blah blah.

In rest nu stiu de ce zici ca "au uitat ca exista bluetooth". Au ca si pana acum, Bluetooth 5.0.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
In schimb aici avem 2 chestii noi/mai bune:
1. LiDAR - exista si in alte parti, dar nu la fel de avansat ca aici - nu stim inca prea multe pentru ca am vazut ca nu au dedicat prea mult timp. O sa vedem daca se poate folosi de alte apps sau doar de camere.
Este FIX acelasi LiDAR ca pe iPad Pro. Il poti folosi in orice aplicatie care stie de LiDAR, nu doar camera. Nu aveau ce sa spuna mai mult decat au facut (au prezentat frumos cum poti sa-ti scanezi camera)... mai ales ca au mai laudat deja tehnologia asta, la lansarea iPad Pro-urilor.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
2. Standard Dolby Vision la filmare - HDR au mai multe deja si ecrane si filmare, dar Dolby Vision nu mai are nimeni inca (din cate stiu), dar nu prea inteleg totusi la ce poti folosi.
Ecranele Dolby Vision sunt destul de rare si la TV-uri si la telefoane si atunci degeaba filmezi tu pe standardele alea daca inca nu poti profita de calitatea aia pe altceva decat pe ecranul ala mic al telefonului.
Aici cred ca ti-a scapat partea mai importanta. Si anume ca filmeaza in 10bit HDR. Adica fix ce au mai toate TV-urile medium/top these days. Cum adica la ce folosesti? E ca si cand ai intreba la ce ajuta sa ai 700 milioane de culori in loc de 16 milioane. E trecerea de la 8bit la 10bit. Stiu ca pe vremuri tot asa, se intrebau la ce avem nevoie de 16 milioane de culori? E evolutie... nu e de rau, trust me.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Tot un lucru negativ pot spune si despre acel MagSafe - care de fapt nu este ce ne-am obisnuit noi de la Mac-urile vechi ci doar...wireless charging cu incarcator (care se achizitioneaza separat, desigur) ca la ceas. Dar e tot wireless charging - deci nu e nici prea rapida, se incalzeste si telefonul si nah, personal nu folosesc asa ceva desi am cateva chargere prin casa.
Eu unul nu mai inteleg. Mai sus ai spus ceva de un alt magnet, pe care il banuiai a fi pentru Apple Pencil. Mai e si alt magnet in iPhone 12 in afara de MagSafe? Cat despre wireless charging care nu e prea rapid, se incalzeste, etc... eu folosesc de vreo 2 ani, n-am avut niciodata issues. Si da, mie imi place sa fac acest charging noaptea, tocmai pentru ca nu e chiar atat de rapid si nu vreau sa bulesc bateria numai cu incarcari super rapide. Atata timp cat am 100% cand ma trezesc, e perfect. Si nu sunt legat de niciun fir.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Despre baterie nu au zis nimic (sau am ratat eu) dar ar trebui sa creasca exponential, pentru ca 5G-u ala mananca serios. Cred ca chiar au zis ca scade la 4G ca sa economiseasca baterie si atunci...
Stii foarte bine ca dupa conferinta Apple apar specificatiile la fiecare in parte. Cred ca deja le-a postat si paul. Oricum e normal ca 5G-ul sa manance mai mult. Pai nu trebuie sa traga si Bil Geiț ceva de-acolo?
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Also, nu reusesc sa inteleg cum pot pacali lumea cu something...better on 5G - pt ca orice joc si aplicatie merge la fel - pe 4g aveai 2-3ms latency...wow, acum poti sa ai chiar si 1ms cateodata, exact ca pe wifi. mind blowing - system seller
Mai, adevarul e ca 5G-ul e misto, de ce sa o lalaim atata. Indiferent daca e vorba de 5G pe un iPhone sau pe orice altceva. Totul e sa ai infrastructura, si sa tina reteaua. Ca daca e ca 4G-ul care la mine in zona e mai lent decat 3G-ul, poate sa fie si mama iFonului... Pe de alta parte, nu stiu de ce esti stressat de 5G. Ca daca nu-l puneau, era de rahat... Acum ca l-au pus, macar ai optiunea sa-l dezactivezi, treci pe 4G sau 3G, si ai consum ca si inainte.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
O alta chestie ciudata a fost cand au zis la iPhone 12 Pro ca are 4x optical zoom range, dar cand au trecut la prezentare au zis si aratat doar 2.5x optical zoom, astfel ca daca wide ei zic ca are 0.5x (desi nu exista asa termen folosit ever), atunci pana la 2x zoom = 4x "range" - deci este 4x pentru ca matematic da cifra 4, nu pentru ca este actual 4x zoom asa cum avem acum 2x zoom cu alta lentila (cand e lumina buna, altfel e facut din software).
Pai tu care folosesti DSLR-uri, ma asteptam sa stii cum se calculeaza "zoom"-ul la un obiectiv, in functie de senzor. Dar ca sa nu intram in date tehnice, cand iei un obiectiv, pe el nu iti scrie 10x. Asta e doar pe "sapuniere" si alte jucarii. In lumea serioasa a fotografiei, zoomul se calculeaza impartind focala maxima la focala minima (cum dealtfel ai spus si tu mai sus "matematic"). De exemplu o lentila 18-55mm ar fi echivalentul a 3x optical zoom. Una 18-200mm ar insemna 11x optical zoom. Asa si aici, au luat focala maxima (de la lentila tele) si au imparit la focala minima (de la lentila ultra wide). Si da 4x. Nu au facut nimic ciudat. Daca nu ar fi avut lentila ultra-wide, atunci da, nu ar fi putut spune ca au decat maxim 2.5x optical zoom (adica de la wide la tele).
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Camerele de spate overall - desi astea pot intra si la minusuri, pentru ca fiecare generatie vine cu ceva super ok, care este apoi in 2-3 ani stricat de Apple ca sa te faca sa vrei upgrade
Bro, spune-mi si mie te rog ce au stricat la iPhone 11 Pro la camere, ca sa ma faca sa vreau upgrade. Chiar sunt curios, pt. ca eu am vazut doar improvements fata de generatiile anterioare. Iar daca 12 va fi asa cum promit ei, va fi belea. Pe mine senzorul mai mare si f1.6 ma incanta cel mai mult, plus night-mode si deep fusion pe toate camerele. Practic lipsa functiilor astora faceau camerele ultra-wide si tele aproape de nefolosit noaptea. Sau in fine, era o aberatie sa le folosesti in locul camerei principale. Daca au activat chestiile astea peste tot, acum va fi un upgrade major. Sau cel putin asa ar trebui. De exp. imaginea aceea facuta cu front facing camera noaptea, arata... WOW.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Pentru mine nu are sens o trecere de la iPhone X la 12. O sa vad in 1-2 ani, desi cel mai probabil as zice ca in 2 ani.
Eu nu credeam ca or sa ma tenteze sa trec de la 11 la 12... but I will. La naiba, cu ce upgrade-uri i-au tras, imi doresc mai mult iPhone 12-ul (Pro Max, desigur), decat PS5-ul. Daca PS5 poate sa astepte pana la anul, asta e "must have". Pai, cu ce facem noi poze misto pe pandemie, daca nu cu ultimul racnet? Eu chiar sunt curios de comparatiile foto intre cei 2 senzori. Daca e asa cum spun ei, ar trebui sa se bata in mod direct chiar si cu senzori de pe camere foto profi. Iar LiDAR chiar sper sa ma ajute la proiectele mele, care necesita masuratori mai precise (ma ajuta laserul pana acum, dar e aiurea sa-l car cu mine peste tot).

P.S. Partea negativa e ca va fi o caruta de bani. Personal as fi vrut sa nu ma atraga cu nimic. Am incercat si eu sa ma leg de faptul ca nu au micsorat "bretonul", dar a compensat restul designului. M-am luat si de lipsa amprentei, dar m-am obisnuit cu 11-ul (ca deh, voi ati vrut) si asta e, bag pin, nu-i bai. M-am enervat ca nu vine cu 90 sau 120Hz (dupa care m-am gandit ca totusi, asa am si pe OnePlus, si totusi am setat la 60Hz, pt. ca imi consuma prea mult). Deci, compenseaza prin celelalte... si de-abia astept sa vad ce poate A14 pe un telefon. Oare vom avea si extra RAM? Sau un AX (WiFi 6) mai performant? Ca n-as zice nu...

Mvai, cat am scris. Si am zis ca doar te citez succint... Sorry razvanrazy...