Single post: iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

  1. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca ai inteles tot ce am zis sau poate felul in care am zis-o a fost ciudat/diferit/interpretabil, asa ca voi incerca sa detaliez putin.
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu cred ca are nicio treaba nici cu Apple Pencil si nici cu Touch ID. E un simplu magnet in jurul charge coil-ului care te ajuta la 2 chestii: 1. sa faci snap-on pe charger (nu mai stai tu sa pozitionezi aiurea pe wireless charger) si 2. sa poti folosi dock-uri magnetice (eu am deja vreo 5-6 pe birou, 2 in masina... imi place la nebunie sa "lipesc" telefonul direct). Acum e super tare ca nu mai am nevoie de husa speciala pentru asta, sau de placute metalice (pentru magneti). Super idee, din partea mea.
    Nu ma refer la cel rotund de pe spate ci la acest "nou" magnet sau ce o fi din laterala dreapta, din cauza caruia au mutat sim tray-u pe partea stanga si care arata le fel ca magnetul de pe iPad Pro-uri (vezi poze) despre care nu au zis absolut nimic si care se regaseste si pe iPhone 12 si pe Pro.
    USB C este si acum la iPhone 11, deci nu s-a schimbat nimic. Also, daca nu ai charger USB C in 2020, e nasol.
    Da, este la iPhone 11, dar oare cati sunt cei care fac upgrade de la ultima generatie? Cred ca procentual sunt fff putini. D-aia nu am inteles niciodata comparatiile cu generatia trecuta, in orice, la ceva ce iese an de an. Cel mai probabil marea majoritatea care vor trece la 12 au maxim iPhone X/XS, dar cel mai probabil au 7, 8, sau chiar 6S.
    Also, sa ai charger cu USB Type C nu este chiar asa mare grozavie daca nu ai la ce sa folosesti. Am si eu 2-3 device-uri cu USB Type C in casa, dar cu cabluri cu USB A la un capat si Type C in celalalt, astfel ca le incarcam chair de la ala de iPad 2.
    Also, tu esti o exceptie, nu o normalitate prin cate chestii ai prin casa si daca te gandesti vreo secunda ca au facut asta chiar ca sa "ajute" userul si sa nu mai stranga alte incarcatoare/casti in casa, esti naiv.
    In cel mai rau caz, nu folosesti - ramane in cutie, langa casti si nu ocupa spatiu - oricum castile au devenit inutile de cand le-au pus cu lightning, pentru a nu le mai putea folosi cu absolut nimic altceva inafara de iDevices, nici macar cu Mac-urile (o alta decizie "buna").
    Cred eu ca e din cauza ca de la iOS 14 nu mai are nicio relevanta. Aproape NIMENI nu mai da enable la asa ceva
    Fix asta am dat quote acolo la oameni care se plang ca-i inregistreaza chiar si cand este location oprit, deci nu au dat enable la asa ceva. Tocmai asta este problema si este foare grav, din moment ce este ilegal in cateva tari.
    In rest nu stiu de ce zici ca "au uitat ca exista bluetooth". Au ca si pana acum, Bluetooth 5.0.
    Eram ironic, logic, pentru ca cu acest chip U1 se comporta si-l marketeaza de parca revolutioneaza ceva, cand de fapt fix acelasi lucru il face si bluetooth, dar fara localizarea exacta, adica aia care este ilegala.
    Aici cred ca ti-a scapat partea mai importanta. Si anume ca filmeaza in 10bit HDR
    Nu mi-a scapat, fix aia am zis - filmare HDR10 au si alte telefoane - cu ce au venit ei nou a fost filmarea Dolby Vision - iar aici nu mai discutam de aceleasi zeci de milioane de TV-uri vandute sau telefoane care au 10 bit display de 2-3 ani deja, ci de un standard mult mai rar intalnit si sansele sa ai asa ceva in casa, sunt si mai mici decat sa ai un charger cu USB Type C, daca nu ai avut iPhone 11 inainte.
    Cat despre wireless charging care nu e prea rapid, se incalzeste, etc... eu folosesc de vreo 2 ani, n-am avut niciodata issues.
    Da, tu nu ai avut si stiu alti cativa oameni care nu au avut, dar stiu mult mai multi oameni care au renuntat sa-si mai incarce telefoanele pe wireless charging pentru ca se super incalzeau si le luau de acolo mult prea calde si nu le placea. Cam la fel e si la mine.
    Also, eu il las la incarcat toata noaptea prin cablu si au sistemul de incarcare care "te invata" si stie cam la ce ora te trezesti, astfel ca-l incarca cate putin ca sa fie full charged dimineata. De multe ori m-am trezit pe la 3-4, dupa ce l-am pus la incarcat la 12 si era pe la 60-70% cu incarcarea, dar dimineata era full.
    Stii foarte bine ca dupa conferinta Apple apar specificatiile la fiecare in parte.
    Da, dar in mod normal ziceau in conferinta acelasi lucru - all day battery life. Acum au omis acest aspect, chiar cand au trecut la 5G cu al sau consum enorm de baterie.
    Ca fapt divers, nici in ce a postat Paul nu reiese daca pe 5G faci acel streaming/ascultare sau pe 4G ca pana acum.
    Mai, adevarul e ca 5G-ul e misto, de ce sa o lalaim atata.
    Desigur ca este pentru anumite chestii, dar cat de des ai de downloadat fisiere de cativa GB cand esti pe afara si nu in casa la wi-fi, ca sa simti lucru asta? Eu de vreo 10+ ani de cand am iPhone cu 3G/4G, nu stiu daca am avut nevoie de mai mult de 10 ori sa downloadez ceva foarte mare, ceva ce nu puteam sa downloadez (acasa sau in alta locatie) pe wi-fi.
    Iar in rest, sa fim seriosi. Pentru streaming se descurca super bine 4G, atat la muzica, cat si la video sub orice forma.
    Nu spun ca 5G e inutil, e chiar foarte tare, dar sa marketezi 5G pentru jocuri, este o abureala calculata foarte bine care prinde la anumite persoane - probabil aia care nu stiu ca sunt limitate momentan antenele 5G si se vor plange dupa aia ca nu au decat 4G in 80% din locuri.
    Pai tu care folosesti DSLR-uri, ma asteptam sa stii cum se calculeaza "zoom"-ul la un obiectiv, in functie de senzor.
    Da, eu stiu, d-aia am explicat si mai sus. Ideea e ca initial cand au bagat acel 2x, l-au marketat ca fiind chiar 2x cu lentile diferite (desi, again, doar in lumina buna, altfel face software - eu mereu testez cu degetu peste camera ca sa vad si sa stiu la ce sa ma astept - daca e din software, dau inapoi pe normal).
    Acum in schimb au zis foarte clar 4x optical zoom, de parca au mai adaugat ceva lentile pentru zoom, cand de fapt...nu e chiar asa. Iar end userul care nu stie cu ce se mananca, il cumpara si va ramane dezamagit si va spune dupa aia ca iPhone sucks, ca Samsung face zoom pana pe cladirea de la 20km, pe cand aici nu.
    Bro, spune-mi si mie te rog ce au stricat la iPhone 11 Pro la camere, ca sa ma faca sa vreau upgrade.
    Pai fix asta am zis, ca le strica dupa 2-3 ani. iPhone 11 a iesit anul trecut si vor scade calitatea foto/video odata cu iOS 15/16, ca sa te faca sa treci la alt iPhone in 1-2 ani de acum.
    Again, la mine am observat si la 6S cum a fost inainte sa-l dau vs cand l-am luat (scazuse calitatea si la Live Photos si la poze normale, dar si la filmare) si am observat si acum la iPhone X cand daca nu ai lumina perfecta, arata pur si simplu deplorabil, mai ales cu Portrait Mode, desi inainte era totul mult mai sharp.
    Eu nu credeam ca or sa ma tenteze sa trec de la 11 la 12... but I will.
    La tine e mai simplu si tu stii de ce , dar diferentele dintre iPhone 11 Pro si iPhone 12 Pro sunt aceleasi de la an la an, doar ca acum ai alt design + 2-3 functii noi care nu sunt atat de utile oricui.
    Ca fapt divers, eu inca filmez tot ce am de filmat, in 1080p60fps si nu in 4K din mai multe motive.
    Sunt curios totusi daca poti reda continutul filmat in HDR/DV si pe ecrane normale, non 10bits, fara sa strice acuratetea culorilor.
    Mvai, cat am scris. Si am zis ca doar te citez succint...
    Intotdeauna apreciez un raspuns ca asta, mai ales de la o persoana cu care pot avea o discutie fara sa degenereze in cearta
    Attached Images Attached Images screenshot-2020-10-14-07.43.44.png screenshot-2020-10-14-07.44.55.png