Oh well, dupa doar 2 zile cu noul Fifa (si +1 an practic cu celalalt pentru ca este acelasi joc), iata si parerea mea.
Ceea ce urmeaza sa spun nu este un rage quit/scream, ci doar concluzia la care am ajuns:

1. Echipele romanesti sunt o aditie super nice pentru orgoliul nostru, insa prea slabe ca sa poti fi competitiv cu ele in Online Seasons.
Pur si simplu jucand online, m-am vazut de nenumarate ori in situatia in care am centrat perfect si efectiv atacantul echipei romanesti face luft din 6 metri, ori daca atinge mingea totusi este facut atat de slab si de anemic incat finalizarea este comica.

2. Am realizat (mult, mult prea tarziu) ca jocul asta in Online este facut strict pentru cei care se pricep la jocuri, nu la fotbal.
Am observat atat de multe situatie ireale de joc, pase date cu exteriorul din pozitii nefiresti, pozitionare aiurea, suturi din animatii nefiresti...
Am si castigat, am si pierdut, dar sunt convins ca ceea ce inseamna in realitate fotbalul nu va putea fi niciodata replicat/simulat corect intr-un joc.
Poate sa dispara EA si sa preia altii licenta, pur si simplu nu se poate ca acest joc sa reflecte realitatea si tu ca si pasionat de fotbal sa iti etalezi cunostintele in joc.
Au fost atatea faze in care instinctul mi-a dictat corect ce sa fac si totul sa rezulte intr-o animatie handicapata sau un carambol idiot.

3. Realizez ca acest joc a dezvoltat o comunitate atat de toxica si de cancerigena incat sincer, ar trebui sa dispara.
Cred ca am 30 de jocuri deja in Online Seasons si niciodata nu am reusit sa duc la capat un meci intreg in care eram in avantaj. Pur si simplu cand vede ca pierde handicapatul da quit si castig la masa verde cu 3-0.
Este inadmisibil cum EA nu a vrut in atatia ani sa dezvolte un adevarat sistem de pedepsire a retarzilor. Dai quit in meci, nu ai access la online 1 luna... nu stiu... something.
Pur si simplu imi e sila sa mai conduc, stiind ca urmeaza sa dea handicapatul quit.

Voi continua totusi sa cumpar jocul pentru a ma relaxa cu prietenii in Online Friendlies si pentru a imi continua colectia de jocuri Fifa originale inceputa inca de la Fifa 99.
Din pacate pentru mine cel putin, termenul de couch play a disparut odata cu viata normala pe care o stiam de dinainte. Nu am cum sa mai aduc in casa momentan nici un prieten so... online friendlies it is.

PS: Pentru mine cel mai fluid si bine facut Fifa a fost 08, pur si simplu am iubit jocul ala, m-a obsedat.
Cred ca am avut 500 de meciuri in Online la 08 pe Xbox360.