Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Ok, habar nu aveam. Foarte ciudat, pentru ca rezolutia TV-ului meu se seteaza automat in functie de output, asa ca daca la PS4 am 1080p, la Xbox One X am 4k in dashboard.
Stai linistit, indiferent ce rezolutie vezi acolo, nu ai cum sa stii cum e randat nativ (doar developerii stiu, si chiar si ei fac "smecherii"). Fie se face upscale, fie face UI Scale pe rezolutia setata de tine, fie checkerboards si alte alea. Pana si la jucariile cu Android TV, majoritatea scot 720p sau 1080p, dar iti apare "nativ 4K". E un gimmick, personal nu inteleg nevoia de a pierde resurse si RAM pentru niste meniuri. Cel putin eu pe o consola stau 99.9% din timp in jocuri, nu in meniuri. So, din punctul meu de vedere, pot folosi linistiti 1080p upscaled, si sa lase RAM-ul liber pt. ce trebuie.

P.S. TV-ul meu Sony, care e un 4K de 75", sunt ferm convins ca ruleaza tot ce tine de meniuri in 720p or something, cu output nativ in 4K. Si chiar si acolo "rupe" de zici ca la un asemenea TV n-au putut baga mai mult de 10-15$ in hardware-ul care tine androidul din spate..