Daca aveau o platforma separata pentru asta si au renuntat la ea pentru a face integrare cu FB, imi este si mai clar. Macar de nu aveau si puteam sa le gasesc scuza ca nu au vrut "sa investeasca" sau ca "nu este rentabil". Nu, pur si simplu au renuntat la ea pentru ca nu era facuta dupa calapodul dorit de ei. Oamenii poate se plangeau ca nu au cum sa socializeze, te cred pe cuvant, nu cunosc exact ce au cerut, dar pot sa pun pariu pe ce vrei tu ca nu au cerut integrare cu FB (sau au fost totusi foarte putini care sa isi doreasca asta). Come on, sa fim seriosi. Oamenii fug de FB ca dracu de tamaie, a devenit o ghena de gunoi, tinerii nu mai stau pe aceasta platforma laolalta cu bunicii si matusile care pun poze cu cafele. Isi doreau chat, friends list, sa poti sa adaugi etc..nu sa aiba prietenii de pe FB pe platforma Oculus.

Faptul ca sunt mii de jocuri care se bazeaza pe FB login nu are nimic de a face cu dorinta oamenilor de a si avea prietenii de acolo peste tot. Normal ca pe platforma lor te obliga sa te loghezi, ca le joci pe paginile lor, in browser. Acolo nu iti dau de ales, cum altfel sa trimiti friend request sa faca cineva niste farming cu tine? Pe telefon este alta discutie, acolo poti sa alegi sa nu te loghezi cu nimic. Jocurile care iti impun asta sunt mizerii platite de FB. Cine se logheaza, din nou, sa fie sanatos. Doar pentru ca sunt muti care faca asta nu inseamna ca este o practica sanatoasa sau ok.

Imi imaginam ca iti arata lista de prieteni doar cu cei care au Oculus si nu chiar pe toti cei 500 de oameni pe care poate ii ai ca prieteni, doar nu sunt asa dobitoci. Dar inca o data, asta nu scuza cu nimic o implementare a unui lucru absolut inutil si necerut de nimeni: FB integration. Ce este mai ridicol de atat, nu a cerut nimeni sa aiba integrare cu contul de social media unde trebuie sa se comporte ca un elev exemplar, cu coronita, ca daca cine stie, iei niste reporturi aiurea in tramvai pe undeva, Oculusul tau devine...degeaba. Nice.

Stiu ce zici cu conturile fake, de asta mentionam faza cu filtrele. Cunosc oameni care isi faceau cont cu un nume fake si poze de pe net si ajungeau sa fie "reviewed" ca sa fie siguri ca sunt oameni si nu boti sau alte cele. Ce iti cereau? Ah da...o poza cu buletinul tau. Da, este perfect in regula sa iti ceara asta, toti iti cer buletinul...oh wait. Nu este normal sa trebuiasca sa imi fac un cont pe o platforma de social media, chiar si fake, pentru a ma putea juca. Nu vreau sa socializez neaparat, vreau sa ma joc. Da-mi optiunea asta. Nu crezi ca e fair?

Degeaba aduci in discutie jocurile mobile, noi vorbim de alt tip de gaming aici. Nu ma afecteaza ce fac ei pe mobile pentru ca rar spre deloc ma mai joc vreun joc pe mobil/tableta, dar tot o mizerie sinistra e aia cu FB login oligatoriu. Eu refuzam din principiu sa joc un joculet care imi cerea asta. Chiar daca aveam FB account, ce are sula cu prefectura? Da-mi sa platesc sa nu mai am ads si apoi la revedere. Dar evident ca nu e asa simplu, cum ai putea sa faci rost de juicy juicy data daca ai fi o companie cinstita?

Comparatia cu PSN nu este atat de fortata pe cat vrei sa o faci tu sa para, eu ca si multi altii nu am fost niciodata obligati sa dam poza cu buletinul nostru. In schimb, stiu multi oameni care au avut acest request din partea FB. Mult mai multi. Legat de faza cu cardul, si asta e adevarat, bagi acolo datele, dar acolo mai lasi o urma de indoiala, poate e cardul bunicului si nu al meu. Apropo, pe langa conturile principale, mai am si altele, pe alte regiuni, facute cu date fake. Hell...pana si ala de UK principal este cu date fake. Nu mi-a cerut nimeni nimic pana acum. Poate sunt eu lucky.

Eu iti inteleg punctul de vedere, te cred ca nu esti FB evangelist. Eu zic strict din punctul meu de vedere ca este o practica "neortodoxa". Ca mine, probabil ca sunt multi, dupa cum ai vazut si tu pe net. Oare suntem toti paranoia si nebuni? Tot ce se poate

Asa ca incheiere, iti dau un exercitiu de imaginatie, daca imi permiti. Tu ai acest site, o platforma dedicata gamingului. Cum ar fi sa iti schimbi politica de sign up, de acum oamenii sa trebuiasca sa isi puna un nume real (chiar si inventat), fara nickname, fara anonimitate si neparat cu poza la avatar, nu orice poza cu cerul albastru sau o masina, poate chiar cu fata unui om. Cati oameni crezi ca ar mai sta aici in conditiile astea, stiind ca exista posibilitatea sa intre in vizorul cuiva si sa trebuiasca sa dea poza cu buletinul pentru a putea ramane in continuare? Cred ca stim amandoi raspunsul.