@Razy, sunt mai multe aspecte aici, jocul în sine e frumos si imi place dar imi strica teribil ideea de fun sa stau sa caut un personaj doar pentru niste abilitati pe care eu le prefer, on top of that, daca nu il gasesc si pierd o groaza de timp imi cer bani pentru a-l gasi/debloca, practic ma taxeaza pt. ca ma lupt cu factorul de randomness si nu castig adica nu gasesc ceea ce caut.
Ar mai fi faptul ca oamenii care isi permit/doresc astfel de lucruri le cumpara si intervine laziness-ul developerului de a livra un produs bun, taie niste colturi ca sa zic asa pentru ca sunt preocupati sa bage astfel de lucruri in joc in loc sa livreze un produs wow care sa rupa la vanzari pentru ca pricum lumea va face microtranzactii. Nu e vorba de faptul ca daca nu iti place nu cumperi ceea ce si execut, este vorba de alterarea unui produs care ar fi putut fi exceptional daca se investea in altceva decat microtranzactii practica sustinuta de catre oamenii care cumpara si invers. Asa cum ai spus si tu, ai fost norocos si ai gasit personajul ala, eu prietenul tau vad ca e cool si il vreau, si incerc sa il caut si nu il gasesc, singura optiune fiind sa il cumpar, adica dupa ce pierd 5 ore in joc fara succes mai dau si bani.