Alegerile parlamentare, daca se vor desfasura si nu se vor anula din cauza pandemiei , nu cred ca vor avea un castigator.
PNL e cotat pe la 32 % in sondajele CURS (la sondajele IMAS avea in februarie si 40% pana sa vina pandemia), dar la europarlamentare a luat 27% si la locale 29%.
PSD a luat 22% la europarlamentare, la locale a luat 23%, iar in sondajele CURS e cotat la 31% . A crescut enorm dintr-o data de la 19% in sondajele IMAS.
USR-PLUS a luat 22% la europarlamentare, la locale 9%, iar in sondajele CURS e cotat la 12%. Anul trecut avea in sondajele IMAS cam vreo 27%.


E nasol pentru ca daca fiecare partid va lua cate 20-30%, nu o sa avem un singur partid la guvernare.
Se va ajunge clar la alcatuirea unei coalitii de guvernare intre PNL-USR-PLUS, care impreuna ar putea alcatui vreo 40-50% (asta in functie de cum se comporta Barna si cu Orban in luna urmatoare ca orice gafa poate sa fie costisitoare).
Doar ca......au inceput sa se bata intre ei pentru ciolan si pentru nominalizarea premierului.

Ma ingrijoreaza deja cearta dintre PNL si USR-PLUS, ceea ce denota ca nu vor avea o colaborare prea buna in folosul guvernarii statului si riscam sa repetam istoria ca si in cazul coalitiei CDR si D.A.
Coalitiile dintre doua partide sunt foarte riscate in asemenea vremuri pentru ca se ajunge la certuri si la o guvernare fragmentata, si opozitia (PSD-ul) poate sa profite si sa dea jos guvernul.
Ne-ar astepta un haos total.
In cazul in care iese cam de o egalitate intre cele trei partide , Iohannis poate avea ca optiune sa alcatuiasca un guvern de uniune nationala, sa numeasca ministii de la cele trei partide in mod egal la ministere, si sa-l puna pe Arafat premier.

E oribil sa vezi ca nici acum, in plina pandemie, partidele nu se inteleg intre ele si tot sunt cu gandul la ciolan. Desi il detest, am ajuns sa prefer ca PNL sa castige alegerile si sa ia tot. Nu-l sufar deloc pe Orban, dar cred ca mai bine ramanem cu el prim-ministru fiindca cel putin stie sa colaboreze bine cu presedintele Iohannis, iar eu m-am saturat de eternul razboi presedinte-premier.
Cu PNL la presedintie, la guvernare, si cu majoritate in parlament si in primarii, ar fi o solutie mai buna decat o coalitie de guvern cu USR-PLUS si un parlament sfasiat in trei.
Ce sa zic? Nu o luati ca o indemnare, dar votati cat mai multi cu PNL ca sa existe dracului un consens in tara asta.
Sunt satul de certuri , divizari si scandalurile din ultimii 10 ani care n-au dus la nimic bun. Democratiile sfasiate si fragmentate in mai multe tabere nu duc deloc la progres,ci la stagnare si colaps.
E timpul sa avem un singur partid castigator care sa ia totul si sa guverneze de unul singur aceasta tara pana in 2025.
Suna aiurea, dar parca mai multe progrese am avut ca tara in anii 2000-2005 cat a fost PSD la putere, era Iliescu presedinte, Nastase premier, PSD majoritar in parlament si la guvernare . Si romanii parca erau mai educati si mai normali atunci, nu erau nici manelele astea infecte de acum, nici atatia cocalari si pitipoance.
Un singur partid aflat la putere ar mai reglementa niste chestii in tara asta.
Asta e, va conduce PNL pana in 2025, si poate apoi o sa votam cat mai multi cu USR-PLUS sa conduca si ei tara in deplinatate.

Suna anti-democratic, dar cand partidele parlamentare din opozitie sunt prea mari si prea galagioase, exista riscul ca ele sa saboteze tot ce este initiat de partidul aflat la guvernare. Fac opozantii niste smenuri si tot apuca niste puncte forte - mai dau jos guvernul prin motiune de cenzura, mai organizeaza referendumuri , mai voteaza legi cretine.
Si uite asa ramanem tot acolo si peste 4 ani.


NU. Opozitia ar trebui sa taca si sa rabde 4 ani! Pana la urma, pierzatorul nu ia nimic, invingatorul trebuia sa ia tot!
Cu ocazia asta, USR-PLUS ar avea ragaz pana in 2024 sa mai invete cum sa guverneze o tara, tinerii de acolo sa se mai coace la minte putin, sa mai estompeze discursul progresist dus la extrema, au deja 5 primarii in cele mai mari orase, le este indeajuns momentan.