Sunt si persoane care au reusit in viata, desi s-au nascut in sate fara curent electric si fara caldura, iar destinul lor era sa devina ciobani daca ramaneau in continuare.
Trebuie doar sa vrei.

Nici nu poti sa-ti imaginezi ce poate fi in mintea unui tanar de 18 ani ajuns prima oara la Bucuresti cand vede o plasma TV 4k intr-o vitrina la mall sau cand vede un fast-food, sau oameni umbland in timp ce butoneaza smartphone-uri.
Unul care a copilarit intr-un sat prin Vaslui, facandu-si temele la lumina lumanarii.....imagineaza-ti doar.

---------- Post added 31-10-2020 at 22:54 ----------

Eu am copilarit intr-un cartier plin de manelisti, huligani batausi si curve drogate.
Asta nu m-a facut sa devin ca ei, ba dimpotriva, am ajuns sa studiez la universitatea din Bucuresti (la buget) si iata-ma acum la master.
Nici nu vrei sa stii prin ce am trecut, fiind tocilarul clasei in scoala de cartier plina de scursuri, si nici nu i-as dorii nimanui sa experimenteze ce am patit eu.
Sa ma duc zilnic la scoala aia sa incasez bataie de la toti cocalarii si pitipoancele de acolo(directorul scolii nu ma lasa sa ma transfer la alta scoala, iar la scolile bune te transferai doar daca aveai pile) .........pentru mine a fost ca la puscarie.
Diriga nu se baga, pe politisti nu-i interesau, profesorii veneau doar sa-si predea materia. Asta era scoala aniilor 2000'.

Dar iata-ma acum unde sunt.
Pe cand colegii, in special baietii care m-au chinuit, au ajuns fie pe la puscarie, fie au ajuns sa munceasca la negru prin tari straine cu carca, fie au ajuns.....ceva ce niciun om cu o farama de demnitate n-ar munci. Si multi au picat Bacalaureatul.