Cand iei ceva day one tot timpul e posibilitatea sa fii cobai. E un risc ce ti-l asumi. Si eu am itch sa cumpar consola acum. Dar mai astept cateva luni, sa vad ce si cum.

Cel mai mult ma intereseaza daca jocurile exclusive vor fi la 60 fps, si care (sper cat mai multe). Ptr ca am destule nejucate si vreau sa le joc asa. Asta e factorul sa cumpar in cateva luni sau peste mai mult de un an (cel mai probabil voi lua un ps5 along the line, treaba e cand ). PS e exclusiv ptr first party games (sau console only) ptr mine, deci ps lives or dies ptr mine in fct de jocurile pe care le are in portofoliu.

In rest, si stiu ca sunt dintre aceia care nu sunt demanding, nu ma intereseaza partea lucioasa, nici ca e mare, ca e alba, ca e verticala (ma avantajeaza chiar, ca setup pe birou), nici chiar ca are 667 GB utilizabili (si eu as fi dorit mai mult, dar sunt dintre aceia care joc in general un joc doua odata si apoi sterge, am PC ptr restul). La capture nu imi convine ca are doar 15 min (oare poate face capture direct in hdd extern?). Si as fi dorit posibilitatea unui 1440p nativ ptr ca am monitor (1080p e cam blury pe un monitor 1440p, se observa,, iar 4k ori 1800p ori 1600p downscalat nu stiu cum vine, daca face downscale corect). Din pacate consola nu va duce raytracing la 60 fps, which sucks. Am sila de 30 fps acum, nu ca e 30 si sunt mustard race ci ca e sesizabil(blurry si cu ghosting) dupa ce joci pe pc. Ma obisnuiesc cu timpul dar e naspa si deranjant la inceput.

Ah si net speedul mai conteaza. Pe PS4 viteza de download e jalnica. Daca e din servere/store atunci probabil si pe Ps5 va fi jalnic. Sper sa nu.