M-am gandit la CX sau BX daca il gasesc la un pret considerabil mai mic. Mult timp am sperat ca pot gasi un televizor mai ieftin care sa ma multumeasca, dar dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca absolut toate televizoarele ieftine sunt mizerabile. Am doua emotii cu OLED-ul:
  • In diverse recenzii am vazut ca sufera de black crushing in scenele cu mai multe nuante de negru. Stiu ca pentru unii nu conteaza, dar mie mereu mi-au sarit in ochi foarte mult detaliile pe negru mult mai mult decat orice alte considerente precum contrast sau luminozitate. Nu suport sa vad forme care se imbina cand nu ar trebui sau, la fel de grav, blooming, sub nicio forma.
  • Sufrageria mea e un dreptunghi incadrat de peretele cu televizorul pe de o parte, si un perete complet din sticla transparenta pe cealalta parta. Orientat spre Est, fara nicio alta cladire in zona, pot spune ca e un paradis al luminii naturale si un cosmar al oricarui ecran. Pot pune cel mult o draperie de culoare deschisa care sa nu afecteze desginului apartamentului, dar cu siguranta nu va bloca toata lumina in plina zi. Imi poti spune cat de sensibil e televizorul cand vine vorba de reflexie
Edit: Am uitat sa mentionez ca nu ma voi uita decat la content 4K HDR din surse de calitate + jocuri.