Nu cred ca e momentul sa ne plangem de performante scazute. Eu am incercat sa urmaresc in 4K ceva gameplay de Spiderman Morales (desi nu sunt deloc fan Spiderman), si jocul arata al naibii de bine in Quality Mode. Iar in Performance Mode, e clar ca mai sunt oprite efecte (in special RT stuff), dar nu mi s-a parut "de nejucat". Chiar am facut asa un mic test... m-am dat 2m mai in spate (la urma urmei, majoritatea ne jucam pe console aruncati in fotoliu, pe TV-ul din living... nu vom juca asa cum o facem la un PC la birou), si ambele gameplay videos pareau 99% identice. Daca mi-ar fi inversat cineva video-urile, mi-ar fi fost destul de greu sa disting intre ele. Mai repede m-as fi prins care e in 60FPS (fiind muult mai fluent, in special cand "zbori" printre cladiri) decat care are este video-ul in quality mode.

Chestia cu alte rezolutii (inclusiv 1440p), eu cred ca se poate rezolva usor din update de firmware (daca o sa vrea Sony, desigur). Nu e ca si cand hardware-ul nu ar suporta. Mai ales ca la XSX merge, si vorbim de aceeasi arhitectura, totusi. La fel de sigur sunt ca vor updata si pentru 8K, cel care in momentul de fata nu este decat pe hartie (pardon, pe cutie). Nu am gasit inca pe nimeni care sa fi conectat PS5-ul la un TV 8K, si care sa reuseasca sa-l seteze in 8K. Oricum, nu cred ca o sa-i placa nimanui acel 8K, pentru ca se pierde acel Chroma 4:4:4... adica va fi un format mai comprimat (cu pierdere de informatii).