Quote Originally Posted by paul View Post
Nu conteaza de unde o activezi. Pe site o gasesti aici: Buy Xbox Game Pass Ultimate - Microsoft Store.
In legatura cu metoda de plata, incearca intai sa o setezi pe cea care iti convine mai mult. In cazul in care nu ti-o accepta, incerci altfel. Eu am pe cont de UK atasat PayPal cu card romanesc.
Respecti pasii si ar trebui sa ai 27 luni de Ultimate.
Live Gold BR 12m x 2 a mers cu redeem, dar nu prin windows region ci prin vpn in browser. Legat de upgrade, pe oferta de US am incercat cu paypal si revolut, respectiv card RO in spate si nu a vrut. Am incercat si cu card direct tot pe US si o adresa legit de US, tot nu a vrut. Pe UK vad ca ma pune sa ii dau adresa pt paypal.

---------- Post added 12-11-2020 at 16:01 ----------

Quote Originally Posted by Krimevil View Post
Live Gold BR 12m x 2 a mers cu redeem, dar nu prin windows region ci prin vpn in browser. Legat de upgrade, pe oferta de US am incercat cu paypal si revolut, respectiv card RO in spate si nu a vrut. Am incercat si cu card direct tot pe US si o adresa legit de US, tot nu a vrut. Pe UK vad ca ma pune sa ii dau adresa pt paypal.
Pentru cine mai incearca treaba asta, ca sa nu pierdeti o zi intreaga cautand variante: pe live-ul activat pe US nu va accepta paypal de RO, indiferent ca are Revolut sau card RO in spate, sau daca schimbi adresa de billing in paypal sau in MS account. Nu merge redeem nici de pe consola, nici din win store cu switch de regiune.
Daca luati un gift card de 5USD pt a plati acel dolar, tot va cere backup alt payment method (paypal, card) care din nou, crapa.

Singura varianta, care nu mi-a fost clara de la inceput, este sa luati o luna de UGP la full price (de pe site-uri care vand keys), nu mokaciune de pe MS/xbox site.
Am incercat sa iau de pe cdkeys 1 luna UGP tot pe BR, era out of stock, am incercat cu 3 luni UGP BR, deny payment (cu toate ca de la ei am luat 2x 12m Xbox live BR), am incercat si 1 luna UGP Global de la ei, tot deny payment...
In final am luat 1 luna UGP Global de pe gamivo si ca sa fiu sigur am folosit TunnelBear pe US si am dat redeem pe https://redeem.microsoft.com/enter?ref=xboxcom (posibil sa nu fi fost nevoie de VPN, habar nu am) care a mers pt xbox live 2 UGP conversion si in procesul asta am mai primit o luna moka peste cea platita, expiry date-ul fiind 11.03.2023 (12+1 , 12+1, 1+1), deci 4 luni bonus, daca nu mi-a scapat ceva.

1) Dupa toata treaba asta am inteles ca pt noi regiunea de US e cam de *****, fiind mult mai restrictiva ca proces de plata/redeem/conversion si destul de alambicat, mai ales pt first timers. As evita ca dracu' US pt activare de live/UGP daca as face-o a doua oara.
2) Suportul MS, cel putin in perioada asta e inexistent, orice bifam ca motiv de contact, ma trimitea catre virtual agent, sau documentatie, sau xbox gamers care la randul lor aveau auto-reply-uri la problema mea.
3) Faptul ca Sony are region support pe RO e un mare plus si unul din motivele pt care nici nu creste numarul de utilizatori Xbox intr-o maniera mai sanatoasa (fara sa facem comparatii de hardware si exclusives)
4) Tind sa cred cred ca nici combinatiile pe ieftineala nu au ajutat la treaba asta, deci poate as evita BR si as lua direct UK pe cont de UK.