Single post: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #592 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Simt ca am ajuns la capatul nervilor cu internetul.

    Am cumparat 10 mufe CAT6. Nu mai am niciuna!

    Internetul in ultimul timp a mers perfect insa mufa arata groaznic. Firele albastre erau aproape rupte iar firul alb+maro era in aceeasi stare.

    Inainte de interventie la fiecare test de viteza aveam download/upload ~90 mpbs iar packetloss 0%. Cand am testat cu testerul de cablu, se aprindeau doar ledurile 1,2,3,5.

    Dupa ce am schimbat mufa dupa mufa, aveam download si upload ~10 mpbs iar packetloss 6% de fiecare data. Asta s-a intamplat cu urmatoarele 6 mufe. Cand am folosit testerul de cablu, se aprindeau ledurile 1,2,3,5,6.

    Pe urma am luat un cablu de internet pe care il aveam in casa si am inadit fir cu fir. Cablul de net intr-o parte iar in cealalta parte putin cablu si mufa deja pusa din fabrica. Aceeasi viteza insa si aici aveam packetloss de 1%.

    La inceput probabil am fost putin neindemanatic cu prima mufa sau a doua, insa la ultimele am facut totul ca la carte si totusi este mai prost rezultatul decat era inainte. Cele opt cabluri colorate nu trebuie belite de plastic, da? in fiecare tutorial pe care l-am vazut, le introduceau cu tot cu shield-ul de plastic in mufa iar partile de metal penetrau cablul si asa ajungea la partea metalica din interiorul cablului.

    Am urmat acest tutorial si mai mai m-am uitat la inca vreo doua similare:




    Aveti cumva idee unde am gresit?
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg