Espiritus: vezi ca sunt 2 chestii, si ambele le rezolvi sunand la cei care iti dau net (indiferent ca e firma de cartier sau provider mare). In primul rand, setarile (user/pass daca e PPoeE) si in al doilea rand, aproape sigur degeaba pui alt router daca nu-i anunti. Probabil blocheaza dupa MAC (sa nu se poata conecta oricine la ei, oricand). So, just call them.

Teo: Nu, nu trebuie niciodata "belit" plasticul de pe fire. Ca asezare a firelor, pare a fi la fel. Insa tipul nou de mufa nu-mi pare cunoscut. Sigur nu sunt din acelea care au un suport de plastic (in care intra firele) care se introduce in mufa? Fara acel suport, va fi aproape imposibil sa faca bine contact (sa taie mantaua). Btw, inainte sa tai mufa, ai testat? Nu cumva sunt aceleasi fire care nu iti raspund? Nu de altceva, dar sa nu fie din partea cealalta, sau sa nu fie bulit cablul pe traseu (caz in care poti sa te chinui forever, degeaba). Inteleg ca te-ai chinuit sa faci singur (macar ai invatat ceva), dar nu inteleg de ce nu i-ai chemat pe cei care trebuiau sa faca asta... providerul tau de net...

---------- Post added 16-11-2020 at 09:22 ----------

Daca vrei neaparat sa-l faci tu, atunci ar trebuie sa mai iei niste mufe (din acelea ieftine, cred ca e 15 lei setul de 100), niste cablu de retea (la fel, poti lua unul ieftin, nu trebuie cine stie ce), si sa faci tu intai un cablu de la zero, mufat de tine. Daca acela va raspunde OK (vad ca ai si tester), atunci e aproape sigur cablul vechi si/sau mufa din cealalta parte. Nu pot sa cred ca ai mufat 10, si toate dau la fel pe tester, lipsa contact.