Vin si eu cu cateva impresii dupa ce am butonat ieri si azi cateva ore.

O sa incep cu o informatie pentru cei care nu au prins-o la precomanda: Nu ati pierdut mare lucru, hype-ul este un pic prea mare pentru ce poate sa ofere consola, cel putin in perioada asta. Nu e ca si cum God of War Ragnarok e pe raft in magazine si nu avem pe ce sa il jucam. Daca v-ati jucat pe un PS4 pana acum, chiar si pe unul vanilla, mai puteti rezista putin pana se rezolva problema cu stocurile, credeti-ma. Nu merita atata bataie de cap, cu tombole si alte artificii.

Nu ma intelegeti gresit, nu sunt dezamagit de consola, spun doar ca nu merita sa o luati la supra pret de pe olx sau sa va pierdeti timpul si nervii cu site-uri dubioase, doar pentru a pune mana pe ea.

Acum ca am lamurit aspectele astea, sa scriu putin si despre consola:

Estetic imi place maxim. Inclusiv plasticul ala lucios Controller-ul arata si el foarte bine si, ca si grip, imi pare asemanator cu cel de PS4. Singurul repros pe care i-l aduc este ca dupa putin timp am senzatia ca imi transpira mana pe el, desi nu e chiar asa Nu stiu daca mai este cineva la sentiment cu mine.
Din punct de vedere tehnologic, controller-ul ste intr-adevar o inovatie, haptic feedback-ul, coroborat cu difuzorul, ajutand enorm la cresterea imersiunii. Abia astept sa vad ce pot face studiourile first-party cu aceste functii. Astro's Playroom a dat tonul intr-un mare fel, nu ma asteptam ca un joculet preinstalat pe consola sa imi placa asa tare.

UI-ul nu prea imi place, mi se pare contra intuitiv mi-a luat ceva sa imi dau seama cum sa inchid consola. Sectiunea de trofee au legat-o de profil, nu mai are segement dedicat in dashboard, ceea ce pentru mine e un minus. Si puteau sa pastreze optiunea de a crea foldere, ca pe PS4, acum trebuie sa caut jocurile in librarie/biblioteca/whatever pentru ca unele dispar din pagina principala daca ai mai multe instalate.

Venind vorba de jocuri instalate, mie memoria mi se pare suficienta. Am vreo 11 jocuri instalate acum si inca mai am 350 GB liberi. Ramane de vazut ce mamuti mai scot pe viitor cei de la Activision.

Probleme tehnice nu am avut. A fost conectata la net atat prin WiFi, cat si prin cablu. Am tinut-o si in rest mode pentru a incarca controller-ul, totul a decurs ok. Am zis sa risc si sa fac cam tot ce au recomandat ei sa nu, pentru a ma asigura ca am o consola fara probleme.

Cam atat din partea mea, ma intorc la butonat Astro.